България
Корнелия обвини Радев за проектобюджет 2023, той й върна „топката“ с парламентарния контрол
Публикувана
преди 2 годинина
От
Ива ОприковаДълго работещ парламент, редовен кабинет, добър бюджет и бързо приемане на важните закони. Тези цели постави лидерът на БСП Корнелия Нинова по време на консултацията с президента Румен Радев преди връчването на първия мандат за съставяне на правителство.
След една предизвикателна и оспорвана кампания БСП успя да съхрани своето присъствие в парламента, и това беше много важно, защото в НС трябва да има партии с богат парламентарен опит. И най-вече с готовност да търсят диалога и компромисите, както доказа вашето участие в последното редовно правителство, заяви президентът Румен Радев при срещата си с лидера на БСП Корнелия Нинова по време на консултациите за съставяне на правителство.
Задачите в новия парламент са много: излъчване на мнозинство с ясни приоритети и ясна законодателна дейност. Има редица важни закони, неприети още в предишни парламенти, които определят бъдещето развитие на България и чакат своето приемане в този парламент. Ние искаме да имаме стабилно европейско бъдеще. Важно е и приемането на закона за Бюджета.
Бих искал да чуя виждането ви за това каква е успешната формула за съставяне на правителство в тази сложна политическа ситуация, докъде е компромиса, докъде са разговорите с другите партии, и какъв компромис бихте направили вие? Със законите излязоха вече първите политически сили, кои от тях сте склонни да подкрепите, и как виждате параметрите в бюджета? Как виждате отстояването на покупателната способност на хората в инфлацията, но и осигуряването на дългосрочната стабилност на страната, попита още Радев.
Неведнъж в разговора Нинова приоритизира приемането на бюджет, като едновременно критикува служебното правителство на Радев, че не го е внесло през миналата година. Предложи му вдигането на минималната заплата от 1 юли, а не от 1 януари 2024 г., което е идея на БСП, да бъде заложено във финансовата рамка на служебното правителство. Радев заяви, че бюджет не е бил предложен заради риск от предизборно наддаване, който обаче според Нинова съществува и сега.
„За нас има четири важни и спешни въпроса за решаване – борба с инфлацията, увеличаване на доходите, борба с бедността и нарастващите неравенства, намаляващи цени. Вторият са мерките по ПВУ, третият – съдебна реформа, четвъртият – приемането ни в Шенген. И четирите приоритета ще станат само чрез приемането на бюджет. Беше грешка, че не внесохте бюджет миналата година, защото сега щяхме да имаме спокойствие. Сега има две решения – формиране на трайно мнозинство, редовно правителство, което да сформира бюджет, ако това не се случи, очакваме внесен бюджет от служебния кабинет. Няма да подкрепим обаче предложение за увеличение на данъци, замразяване на данъци, отнемане на социални придобивки и липса на подпомагане на малкия и средния бизнес. Не е приемлив спешен 3% дефицит за влизане в Еврозоната“.
Както „Възраждане“, Нинова попита Радев защо служебният кабинет не е предоговорил частта по Плана за възстановяване и устойчивост, свързана с енергетиката, а също така за пореден път обяви, че е против залагане на 3% бюджетен дефицит, който е едно от условията за приемане в Еврозоната.
Според Нинова парламентът трябва да изкара 4-годишния си мандат, а при покана от първите две политически сили за преговори за правителство, БСП ще проведе вътрешнопартийно допитване.
Както и при разговора с ДПС Радев обърна внимание, че предишният парламент е отделил много време на парламентарния контрол – по думите му половината, вместо да приема важните закони. Нинова отвърна, че Радев не трябва да се притеснява от въпросите към министрите му, като вече са внесени над 100 и за настоящата парламентарна сесия.
Нинова използа случая, за да напомни на президента, че парламентарният контрол не е „наказание, а възможност“ за служебните министри да се похвалят пред обществото, ако са свършили „прекрасна работа“. Тя предупреди Радев, че вече са внесени над 100 въпроса и питания до служебния кабинет – включително до Атанас Пеканов за това, че предоговарянето на Плана за възстановяване и устойчивост в частта за въглищните централи още не е започнало.
vlastta.bg