Енергетика
Китайци, корейци и французи на опашката за АЕЦ „Белене“
Публикувана
преди 6 годинина
От
Ива ОприковаМинистърът на енергетиката Теменужка Петкова съобщи пред депутатите, че три компании – от Китай, Корея и Франция, са заявили предварителен интерес към проекта АЕЦ „Белене“.
От парламентарната трибуна тя спомена Китайската ядрена корпорация, корейската „Хидроатомна корпорация“ и френската „Арева“.
Очакванията са процедурата по избор на инвеститор да започне в началото 2019 г. и да продължи до края на годината.
България ще участва в проекта с апорт на оборудването и площадката. Стойността им е около 1.3 млрд. лева. Толкова бе сумата, която страната ни плати, след като бе осъдена от международен арбитраж по дело с руския производител на техниката – „Атомстройекспорт“.
Министерството на енергетиката има оптимистична и песимистична версия за строителството на АЕЦ“Белене“, ако се намери стратегически инвеститор – за 8 години за 9 милиарда евро или за 10 години за 10 милиарда eвро.
Предложение от стратегически инвеститор за до 9 млрд. евро и срок до 8 години за изграждането на АЕЦ „Белене“ ще бъде оценено най-високо. Това съобщи министърът на енергетиката Теменужка Петкова, която представи днес пред парламентарната Комисия по енергетика информация за процедурата по избор на инвеститор и структурирането на проекта.
От енергийното министерство смятат, че този срок за изграждане на централата е реалистичен, защото проектът е в напреднала фаза, тъй като притежава необходимата лицензионна процедура.
Освен това има изградена площадка и оборудването за атомната централа се намира в България. Участието на българската страна ще стане само и единствено с апортиране на всички относими активи, които България притежава във връзка с този проект, заяви енергийният министър. Според оценки на енергийното министерство до момента инвестициите на българската държава до момента в несбъднатата втора атомна са за около 3 милиарда лева.
vlastta.bg