Connect with us

България

Кабинетът поиска оставката на шефа на НСО ген. Емил Тонев

Публикувана

на

Правителството е поискало оставката на началника на НСО ген. Емил Тонев, обяви Лена Бориславова.

За да бъде отстранен Тонев, решението трябва да бъде одобрено от президента Румен Радев.

Бориславова обясни мотивите за исканата смяна на шефа на НСО с това, че службата е предала на прокуратурата видеозаписи с посетителите в сградата на Министерски съвет между 23 февруари и 23 март.

По думите ѝ – предаването на тези материали е в нарушение на основните гаранции за сигурност на тези лица, тъй като сред тях може да има защитени свидетели по сигнали до Европейската прокуратура.

Ген. Емил Тонев пое управлението на НСО през август 2020 г., малко след като предшественикът му подаде оставка заради скандала с действията на службата по охрана в имението на Ахмед Доган в Росенец.

През март 2022 г. министърът на транспорта Николай Събев призова за смяна на шефа на НСО заради инцидента със замерянето на премиера Кирил Петков със снежни топки по време на честванията на Трети март на Шипка.

Преди седмица стана ясно, че Специализираната прокуратура е изискала списък с всички посетители в МС за едномесечен период по досъдебното производство, образувано заради сигнала на Васил Божков срещу Бойко Борисов.

Още тогава Кирил Петков направи връзка между интереса на българската прокуратура към посетителите в сградата на Министерски съвет с това, че правителството е „контактна точка“ за сигналите, подавани до Европейската прокуратура. 

Не е ясно защо прокуратурата търси справка за посетителите в кабинета през изминалия месец по разследване, което засяга предполагаеми престъпления от 2014-2019 г. Не е ясно и дали е направена проверка по друго твърдение на Божков – че е канен на разговор в резиденция „Бояна“ от бившия премиер Бойко Борисов, за да му бъдат поставени условията за предполагаемото изнудване в началото на този период.

 

България предоставя безвъзмездно 2000 каски и 2000 бронежилетки за индивидуална защита на населението на Украйна. Това обяви говорителят на кабинета Лена Бориславова след правителственото заседание. Тя добави, че ще има и решение на Министерския съвет за отпускане на финансова помощ на Украйна.

Скромната подкрепа идва след дълги спорове и колебания трябва ли България да изпраща военна помощ за нападната страна. В същото време много държави от ЕС снабдяват Украйна с бойна техника и боеприпаси. Една от последните новини по темата от вчера е, че украинските въоръжени сили са получили чешки танкове Т-72 и БМП-та.

Президентът Румен Радев неотдавна обяви, че е добре България да изпрати в Украйна средства за лична защита. „Бронежилетки, каски, друго необходимо оборудване, особено с акцент на районите, където преобладава българско малцинство, подложено на обстрел“, поясни държавният глава.

БСП и „Възраждане“ са двете парламентарни партии, които яростно се обявяват срещу всякаква военна подкрепа за Украйна, защото това щяло да ни замеси във войната.

Във вторник Ангел Найденов, бивш депутат от БСП и ексвоенен министър, изказа противоположно мнение. „Повече от 30 държави са оказали военна помощ и не са имали притеснения, че стават част от войната. Защо единствено и само България има такива притеснения“, изрази недоумение Найденов. Той подчерта, че не би подкрепил предоставянето на изтребители и тежко въоръжение, но не вижда причина да не се изпращат средства за отбрана и защита на украинското население.

Докато в България „здрави сили“ зоват да внимаваме да не расърдим Русия, Турция е увеличила с над 30 пъти износа си отбранително оборудване на Украйна. Това сочат данни на Обединението на турските износители за оръжейния експорт за първото тримесечие на 2022 г. Което не попречи Ердоган да е домакин на кръг от преговорите между делегациите на Украйна и Русия.

vlastta.bg

Facebook Comments Box
Продължете четенето
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Популярни