Connect with us

България

Извънредно заседание на парламента за Бюрото на Гешев се отлага

Публикувана

на

Няма да свикам извънредно заседание на парламента за понеделник и такова няма да има, защото това би било нарушение на правилника на Народното събрание. Това обяви председателят на Народното събрание Ива Митева в ефира на Би Ти Ви.

На това заседание трябваше да се гласуват окончателно и на второ четене промените в закона за защита на лица, застрашени във връзка с наказателно производство, с които Бюрото по защита на свидетелите минава от главния прокурор към правосъдното министерство.

Подписите за свикване на извънредното заседание бяха събрани в заседанието на парламента в петък срещу събота от „Демократична България“, „Изправи се БГ! Ние идваме!“ и „Има такъв народ“. С това трябваше да има заседание в понеделник от 13.00 ч. Сега обаче Ива Митева твърди, че не е спазено правилото да има доклад на комисията по правни въпроси, а този доклад трябва да се раздаде на депутатите 72 часа преди гласуването. Преди правилото било 24 часа, но по новия правилник на парламента по предложение на Демократична България този срок е увеличен на 72 часа.

Митева обяви, че все пак се надява този закон да бъде гледан от парламента в сряда. Тогава пак нямало да бъдат изтекли въпросните 72 часа, но пък тя можело да направи искане до депутатите да гласуват скъсяването му в пленарна зала.

Митева изрази надеждата президентът да ги остави да работят още ден-два. Първоначално тя обяви, че се надява НС да работи в сряда и четвъртък и да се приемат и още някои закони, които не посочи конкретно. След това каза, че може президентът да издаде указ в сряда, че разпуска парламента от четвъртък, 16 септември и така поне да се работи в сряда.

„Все още не знам кога ще бъде разпуснато Народното събрание, но ми се иска да можем да проведем заседанието си в сряда и да разгледаме основните си законопроекти, за да приключим работа поне с вдигната глава“, каза Ива Митева „Критичният ден е петък, 17 септември. Тогава започват консултациите при областните управители и трябва да се определят условията за гласуване извън страната“, добави тя, без да разясни каква е точно връзката между двете неща..

„Смятам, че заплахата срещу живота ми и този на майка ми има политически мотив и е свързана с промените в закона за НСО“, каза още председателят на Народното събрание Ива Митева. Тя обясни, че сигналът е подаден по време на дебатите за закона за НСО в 21 ч. вечерта и до следващата сутрин – 10:40 ч. тя не е била уведомена за него.

„Самата служба за охрана не е знаела и това поставя въпроса защо“, каза Митева. Тя уточни също, че след като е разбрала за заплахата от началника на НСО е започнало едно прехвърляне между институциите – от прокуратурата казали, че при тях няма сигнал, насочили към МВР, които насочили към правосъдното министерство. „Въобще много интересно развитие има този сигнал“, обобщи Митева.

„Няма какво да се лъжем – това момче няма как да подаде един сигнал или да напише едно писмо и да го изпрати точно на пресцентъра на Министерство на правосъдието“, каза Митева.

Въпреки случилото се Митева е категорична, че охраната на бивши председатели на Народното събрание трябва да бъде премахната в срок от шест месеца след изтичане на мандата или в срок на една година.

Никога не съм имала лоши отношения с Татяна Дончева. Спрях да говоря с нея от момента, в който тя ме нарече болонка“, каза още председателят на парламента. Тя се почувствала засегната най-вече заради липса на уважение. „Да, не сме в политиката, за да се харесваме, но поне трябва да имаме елементарно уважение един към друг“, каза тя.

Относно скандалът познат като 500К Митева коментира, че Татяна Дончева не е разговаряла с нея за преминаване в друга партия.

vlastta.bg

Facebook Comments Box
Продължете четенето
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Advertisement

Facebook

Календар

април 2024
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
Advertisement

Популярни