Connect with us

България

Избирателната активност към 10 часа – 4%. Как гласуваха политиците?

Публикувана

на

Изборният ден в България и сред българите в чужбина за президент и вицепрезидент, както и за 47-ия парламент, започна в 7 ч. и ще продължи до 20 ч. (с опция за удължаване с 1 час).

Над 13 000 са секциите на територията на България. В 9399 у тях се гласува с машини. За сънародниците ни зад граница са разкрити 750 секции в 68 държави, като в 208 от тях има устройства за гласуване.  Кандидат-президентските двойки са 23, а кандидатите за депутати – 5067, издигнати от 27 партии и коалиции.

Според социологическа агенция „Галъп“ към 9.00 часа избирателната активност е 4 сто. На предишните избори през юли данните са били отчетени към 9.30, когато избирателната активност е била 6,9 на сто. На изборите през април към 9.30 часа отчетената активност е около 6 на сто.

Според социологическата агенция „Маркет линкс“ час след началото на изборния ден – 8.00 часа, избирателната активност е следната: 1.2% за президент и 1.3% за Народно събрание. Това съобщи управителят на агенцията Добромир Живков по Би Ти Ви.

Пак според „Маркет Линкс“ на предишните парламентарните избори през юли към 8:30 ч. активността е била 1,6%, а на вота на 4 април – 3,2 на сто. По данни на агенция „Тренд“, с която работи Нова телевизия, днес към 8.00 часа избирателната активност на национално ниво е 1,7 на сто.

Лидерът на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков подаде гласа си и заяви, че е гласувал за „продължаване на промяната и защото вярвам, че България може повече“.

Бившият министър на икономиката обяви пред медиите числата на двете бюлетини, с които е гласувал, както и името на кандидата за президент, който е подкрепил. На въпрос „защо прави агитация в изборния ден в нарушение на закона“, отговори: „Казах само като гражданин за кого съм гласувал, не мисля, че това е агитация“.

На въпрос дали ИТН са „проект на ДПС“ Петков отговори, че е важно „да не се хвърлят заглавия и имена“. „Трябва да влезем смирено в дискусия, защото знаем, че ще има коалиционно правителство. Трябва да направим две неща – смяна на главния прокурор и създаване на Антикорупционна агенция, която да спре корупцията. Който е съгласен с тези политики, ще разговаряме с него“.

„Гласуването е много лесно, не отнема време, човек не трябва да е специалист. Контролните разписки е ненужно да се броят на 100%, надявам се това да не доведе до хаос“, коментира Петков темата с поредната промяна на решението на ЦИК – членовете на СИК да броят всички разписки. „Машинният вот е много по-добър, шансът за манипулация е почти нулев, 30% броене на разписките щеше да бъде идеално“, каза той.

„Ако излязат над 3 млн. гласоподаватели, имаме шансове да сме номер едно като политическа сила“, заяви лидерът на „Продължаваме промяната“, чиято формация заема втора позиция след ГЕРБ-СДС в социологическите проучвания.

Съпредседателят на „Демократична България“ Христо Иванов подаде вота си и заяви, че се надява това да са последните избори тази година „и да произведем редовно правителство“.

 

Иванов призова всички граждани да се противопоставят на опитите да се потисне избирателната активност. и да гласуват. „Призовавам всички наши съграждани да излязат да гласуват, не можем да оставим други да решават съдбата на страната ни и бъдещето ни вместо нас“.

„Освен кризите с коронавируса и високите цени на енергията, пред България има и много възможности, по които трябва да започнем да работим, така че да променим страната в рамките на 2-3 години. Да оставим на следващата генерация страна, която носи надежда и гордост“, каза Иванов.

Лидерът на ДПС и кандидат за президент Мустафа Карадайъ гласува в Кърджали и призова гражданите да излязат и да подкрепят „отговорни, знаещи и можещи политици с държавническо поведение“.

Той изрази съмнения относно честността на вота заради допълнителните машини на „Сиела норма“. „Държавните органи, които са отговорни за изборите, би трябвало да гарантират честността им. За съжаление, на тези избори видяхме, че този служебен кабинет не само не се справи, а създаде съмнения, счупи доверието в честността на изборите. Затова бих се обърнал към всички граждани да излязат да гласуват отговорно. И да изискват от държавните органи да се гарантира честността“, заяви Карадайъ, без да дава аргументи за думите си.

Според лидера на ДПС броенето на контролните разписки на 100% е задължително. „Няма никаква логика да има контролна разписка и да не се брои. За какво ни е тогава?“.

Лидерът на БСП обяви, че е гласувала за „промяна, която да гарантира сигурност в семействата, стабилност, предвидимост и предсказуемост за България“.

„Гласувах за разумни решения и разумни хора, които знаят как да овладеят Covid-пандемията, ръста на цените, да компенсират доходите на хората, така че те да знаят, че има държава, която стои зад тях“, каза Нинова.

Тя заяви, че броенето на контролните разписки е гаранция, че „нашият глас няма да бъде манипулиран, а вотът ще е истински“. Обяви, че партиите са длъжни да формират редовен кабинет, защото иначе ни чакат „тежки месеци“, и изключи ГЕРБ и ДПС от потенциално партньорство с левицата.

vlastta.bg

Facebook Comments Box
Продължете четенето
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Популярни