България
Иван Гешев: Показанията на Лазов ще разкрият 90% от истината за източването на КТБ.
Публикувана
преди 6 годинина
От
Ива Оприкова
Малката банка трябва да е в добри отношения с политиците, за да оцелее – тази философия е изповядвал шефът на фалиралата Корпоративна търговска банка (КТБ) Цветан Василев, каза днес в съдебната зала основният свидетел по делото за нейното източване Бисер Лазов, предаде „Нова телевизия“. В процеса освен Цветан Василев, който все още е в Сърбия, са подсъдими общо 17 души. Защитават ги близо 40 упълномощени и резервни адвокати.
Зам. главният прокурор Иван Гешев каза днес пред журналисти, че показанията на Лазов ще разкрият 90% от истината за източването на КТБ. „Предстоят много интересни неща, ако той разкаже това, което е разказал пред разследващите органи“, допълни той. До момента Лазов е разпитван 40 пъти, но за първи път дава показания пред съда. Гешев уточни, че основното обвинение по делото е за длъжностно присвояване.
Над 20 години Бисер Лазов е бил счетоводител на фирмата на Цветан Василев, като отношенията им приключват на 20 юни 2014 г, когато БНБ затваря КТБ. До този момент задълженията му са били да описва в счетоводна книга какви пари са влизали или излизали от фирмата. Лазов е и човекът, който дава на прокуратурата документи и разказва за модела на работа на банката.
Според Лазов политико-финансовите отношения между банката и политици са започнали през 2000 година, когато Цветан Василев влиза в КТБ. Лазов спомена и първото име на политик в съдебната зала – това на Иван Костов, за когото каза, че се виждал с Цветан Василев. Костов е идвал в офиса му, а Василев е контактувал и с дъщерята на Иван Костов – Мина. Даже Лазов бил пращан на срещи с нея, за да уговарят общи имоти, които фирмата е наемала.
Делото за източването на КТБ започна преди повече от година, но същински ход по него беше даден през февруари тази година, когато Специализираният наказателен съд реши да спре с четенето на обвинителния акт по делото, събран в 5000 страници. Това стана след промени в Наказателнопроцесуалния кодекс.
Така процесът продължи по новата процедура и обвинението беше представено в съкратен вариант.
vlastta.bg

Може да ви хареса!

Приятелски огън: Божанков в остра полемика с бащата на Кирил Петков за оставката

Кметът на София: Въпросът е г-н Петков единствен ли беше, за да бъде сам вчера…

Борисов не изключва да работи с Асен Василев и Делян Пеевски за президентските избори

Кирил Петков подава оставка като съпредседател и депутат на ПП-ДБ

Касим Дал: Предателят на каузата ДПС е един и се казва Ахмед Доган. А Пеевски много бързо ще изгори…(Видео)
Календар
П | В | С | Ч | П | С | Н |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
28 | 29 | 30 | 31 |