Connect with us

Свят

Историческо след 60 години: Раул Кастро се оттегля от властта в Куба

Публикувана

на

Раул Кастро потвърди, че предава ръководството на Кубинската комунистическа партия на по-млада генерация на започналия вчера конгрес на партията. Така той слага край на шест десетилетия управление на братята Кастро, през които управляваха той самият и по-големият му брат Фидел, предаде „Ройтерс“.

С това формално се слага край на ерата на управление, започнала с неговия брат Фидел Кастро и революцията от 1959 г.

По думите на самия Раул Кастро той се пенсионира с усещането, че е изпълнил мисията си и че е уверен в бъдещето на страната.

Плановете си разкри по време на реч на откриването на осмия конгрес на управляващата – и единствена разрешена от закона – партия, част от която реч беше излъчена по държавната телевизия.

„Докато съм жив, ще съм готов (…) да защитавам родината, революцията и социализма с повече сила от всякога“, посочва 89-годишният Кастро и коментира, че нищо не го принуждава да вземе решение за оттеглянето.

Не е ясно кого ще подкрепи за първи секретар на Комунистическата партия. Преди е намеквал, че подкрепя идеята да прехвърли властта на 60-годишния Мигел Диас-Канел, който го наследи на президентския пост през 2018 г.

С оттеглянето на Раул Кастро кубинците за пръв път от над шест десетилетия няма да имат начело на президентския пост или Комунистическата партия някой от фамилията Кастро.

Смяната в караула идва в тежък момент за Куба. Икономиката на страната се сви с 11% миналата година като резултат от срива в туризма, финансови реформи, пандемията и ограниченията, наложени от администрацията на американския президент Доналд Тръмп.

Шест десетилетия, двама братя

Братята Кастро са пряко свързани с историята на Куба през цялата втората половина на XX в. Фидел Кастро е начело на една от групите, които се противопоставят на военната диктатура на Фулхенсио Батиста, която е поддържана от САЩ.

В крайна сметка през 1959-а Кастро заема поста министър-председател. С военната диктатура на Батиста е свършено. Идва ерата на комунистическата диктатура, начело на която е самият Фидел и започва период на национализация.

Страната се оказва огромен трън в петата на САЩ, а опитите Кастро да бъде свален от власт или елиминиран се оказват неуспешни. Проблемите за властта му идват с разпадането на поддържащия го СССР. Фидел Кастро е принуден да започне нови реформи, които включват пълен контрол над търговията и редица икономически ограничения.

През лятото на 2006-а Фидел се оттегля от властта по здравословни причини. Временно правомощията му са прехвърлени на по-малкия му брат – Раул, също бивш командир по време на революцията.

Той става председател на Държавния съвет на Куба. Почти две години по-късно, през февруари 2008-а, Фидел се отказва от всички държавни длъжности. Раул е избран от Държавния съвет за президент. Все пак Фидел запазва поста първи секретар на Централния комитет на Комунистическата партия още няколко години – до 2011-а. Той умира на 25 ноември на 90-годишна възраст, но ерата „Кастро“ продължава.

През 2011-а новият лидер Раул става и първи секретар на управляващата партия. Той вече е започнал редица икономически реформи в страната – премахнати са ограниченията за закупуване на някои продукти, налице е и децентрализиране на властта що се отнася до решенията за използване на земеделските земи. Следват още реформи, които да позволят по-голяма частна инициатива в страната, аграрни реформи, намаляване на държавните харчове.

Раул е и човекът, който стопли отношенията на Куба със Съединените щати. През 2015-а се стига до пълно възобновяване на дипломатическите връзки между двете страни, а година по-късно тогавашният американски президент Барак Обама направи историческо посещение в Куба.

vlastta.bg

Facebook Comments Box
Продължете четенето
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Advertisement

Facebook

Календар

март 2024
ПВСЧПСН
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Advertisement

Популярни