България
Историята се претопява в устата: Близалки с облика на „Альоша“
Публикувана
преди 6 годинина
От
Ива Оприкова
Розови близалки досущ като емблематичния Паметник на Альоша пуснаха в Пловдив по проект, финансиран от общинската фондация „Пловдив 2019”. Проектът се казва „Пловдив за вкъщи” и е за нов дизайн на българския сувенир. Той е част от програмата на Пловдив – Европейска столица на културата.
Новите сувенири са дело на шестима творци от различни сфери – графичен и продуктов дизайн, мода, архитектура, изкуство и илюстрация. Това са архитект Пенка Станчева, илюстраторката Розалина Буркова, дизайн студио Артелие и Николета Носовска, илюстраторът Теодор Георгиев, Мисирков/Богданов, студио „Точка & точка” и бижутерът Нева Балникова. Куратори и продуценти са Студия Комплект, които целят да променят възприятието за идентичност на българския сувенир, рекламират проекта от фейсбук страницата си от фондацията.
Проектът е бил представен на 1 март в Пловдив, след което сувенирите са били пуснати за продажба в туристическите информационни центрове, както и в Артнюс кафе, кафе „Отсреща” и други места из центъра на Пловдив. Прототипите на сувенирите пък били изложени в СКЛАД – пространството на ул. „Екзарх Йосиф” 16.
„Сувенирът е емоция. Част от връзката между хората и местата, които посещават. „Пловдив за вкъщи“ търси смислени, интересни алтернативи на масовите нискокачествени сувенири. Лесно асоциативни с Пловдив. С внимание към естетиката, символите и посланието. Със свеж поглед и дизайн, който провокира въображението. Идеята на проекта променя възприятието за идентичност на българските сувенири. Разширява представата за сувенира чрез създаването на нови дизайн обекти, проектирани от професионални дизайнери, художници и архитекти”, казват още от фондация „Пловдив 2019”.
vlastta.bg


Борисов сдаде властта: Росен Желязков сам да си търси мнозинство

КС обяви за незаконен избора на 16 депутати

Депутатите се събират извънредно за изборния скандал: Кой възпрепятства КС?

На сметката на ЕП и ЕК: Щетите по Дома на Европа след протеста на „Възраждане“ са за €180 хил.
