Connect with us

България

„Инвестбанк“ на Петя Славова приютила 80 млн. долара от Венецуела

Публикувана

на

Официалната версия, поднесена от българските власти, гласи, че по сигнал от САЩ ДАНС е влязла на проверка в неназована банка за неназована сума, получена неясно кога от държавната петролна компания Petróleos de Venezuela (PDVSA) по сметка на неназован адвокат.

Въпросната банка е контролираната от Петя Славова Инвестбанк, съобщава „Капитал“.

Въпреки бурните политически събития във Венецуела последните седмици преводите не са акция на пожар, а са се случвали преди месеци. А сумата, за която става въпрос, е от порядъка от минимум 80 млн. долара според един източни, а според друг от порядъка на 140 млн. долара. Предвид че Инвестбанк е с малко над 2 млрд. лв. активи, няма как трансфер в такъв обем да не е направил впечатление в банката. По думите на главния прокурор Сотир Цацаров сметката е открита по надлежен ред и засега подозренията не са свързани със самата банка. Но не е ясно дали тя е сигнализирала финансовото разузнаване за нещо съмнително и ако това се е случило, защо се стига до реални действия чак след постъпила по дипломатическа и оперативна линия информация от САЩ.

За предприетите действия стана ясно след среща на сутринта на 13 февруари на премиера Бойко Борисов с посланика на САЩ Ерик Рубин, който присъстваше на брифинга и оцени високо сътрудничеството си с българските органи. Действията са започнали вчера със съдействието на БНБ, като сметката е блокирана, за да не потеглят пари в други посоки, което вече се е случило с част от тях.

Титулярът на сметките е лице с българско и с още няколко гражданства. По думите на директора на ДАНС Димитър Георгиев той живее в различни държави и в момента не пребивава на територията на България.

Друго важно уточнение, внесено от Цацаров, е, че той е адвокат и за целите на преводите е използвана именно негова доверителна сметка за клиенти. „В конкретния случай е използвана точно такава сметка, за да бъдат открити доверителни сметки, по които да постъпват пари от Венецуела и от тях да бъдат правени преводи на различни основания, нямащи нищо общо с адвокатската дейност, към банки на други страни“, каза Цацаров. Според него те са били с недействителни основания като финансиране на спортна федерация, купуване на храни и др.

На този етап, освен че не назовават името на банката, българските власти не я и подозират в съучастие. Със сигурност обаче при споменатите суми остава най-малкото въпросът дали Инвестбанк е проявила достатъчно усилия да спази правилата за предотвратяване на прането на пари. Банките имат доста строги изисквания в това отношение, като по принцип съмнителни транзакции трябва да се докладват на ДАНС. Не е ясно дали това е било правено и ако да, защо системата не е сработила българските власти да се задействат.

От Инвестбанк уверяват, че спазват разпоредбите на действащото законодателство, като поясняват, че и адвокатите и адвокатските дружества са длъжни да прилагат Закона за мерките срещу изпирането на пари при управлението на клиентски доверителни специални сметки.

Сред останалите неизяснени въпроси е кой е адвокатът, титуляр на сметките. Според непотвърдена официално информация на „Биволъ“ става дума за Цветан Цанев, когото разследване на сайта от 2015 г. свързва с Инвестбанк и по-конкретно с Димитрийка Андреева. Тя е член на надзорния съвет на банката и представител на миноритарния акционер – оманецът Адил Саид Ахмед ал Шанфари. Той влезе в банката през 2012 г., когато капиталовите й показатели падат под регулаторните изисквания. Срещу 50 млн. лв. чрез увеличение на капитала той придоби малко под 25%, а впоследствие делът му се покачи до над 30%.

vlastta.bg

Facebook Comments Box
Продължете четенето
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Популярни