България
Явно отиваме пак на избори: Избирателния кодекс е приет единодушно
Публикувана
преди 4 годинина
От
Ива ОприковаСлед няколко часа дебати единодушно на първо четене парламентът прие промени в изборните правила, внесени от партията на Слави Трифонов „Има такъв народ“, сред които – гласуване само с машини, видеонаблюдение при отчитането на резултатите, гласуване по пощата в чужбина, отпадане на ограничението за секции извън ЕС, район „Извън страната“, но след преброяването т.г., нова Централна избирателна комисия, избрана по процедура на президента по предложение на партиите в националния, но не и в Европейския парламент.
Поредно обещание, което направи „Има такъв народ“ (ИТН) към избирателите, засега остава неосъществено. Създаването на изборен район в чужбина се отлага, след като бъдат официално оповестени резултатите от националното преброяване на населението. То трябва да се проведе в периода от 7 септември до 3 октомври 2021 г.
Така предвижда законопроектът за промени в Изборния кодекс, внесен от депутатите на Слави Трифонов, който беше одобрен в петък от парламента на първо четене. Това на практика означава, че ако има предсрочен вот, българите зад граница отново няма да могат да гласуват с преференции и да издигат свои кандидати. Такова развитие е много вероятно – по време на дебата Тошко Йорданов, шефът на парламентарната група на ИТН, определи възможността да се стигне до предсрочни избори като „огромна“.
След преброяването ще се извършат и промени в броя и разпределението на мандатите в многомандатните изборни райони. Ще бъде премахнато изискването броят на мандатите в районите да не може да бъде по-малък от четири.
Пропорционалната избирателна система ще бъде заменена с мажоритарна за следващите редовни парламентарни избори. Такъв окончателен ангажимент поеха от ИТН на дебата по промените в Изборния кодекс. Аргументът им да се откажат от основния си приоритет като партия е, че настоящото 45-о Народно събрание вероятно няма да има дълъг живот, а преходът към мажоритарен вот изисква дълга и сложна подготовка.
На второ четене обаче се очаква да бъде прието със сигурност само видеонаблюдението при отчитането на резултатите от изборите и гласуването единствено с машини, за което се обявяват не само новите партии в парламента, но и БСП и ДПС. Сега групата на ГЕРБ-СДС подкрепи всички законопроекти и ако действа така и на второ четене, ще има и мнозинство за гласуване по пощата в чужбина. Другите стари партии обаче са против.
Окончателното гласуване на промените в Изборния кодекс се очаква да е другата седмица, тъй като беше даден срок от само три дни за предложения между първо и второ четене. По неофициална информация партиите бързат да приключат с промените в изборните правила, тъй като вероятно правителство няма да се състави и ще се върни към предсрочни избори през юли.
За Тошко Йорданов вероятността да има предсрочни избори е „огромна“
„Ще говоря пределно простичко, за да ме разберете средната част на залата“, обърна се той към герберите. „Вероятността да има предсрочни избори е огромна. Това райониране, което го показахте, го правихме преди 4 години и то не е актуално – нито има преброяване на населението, нито някой знае колко българи живеят в съответните области, включително колко живеят в чужбина. Ако се отиде на предсрочни избори, трябва да има поправен Изборен кодекс, така че да бъде максимално честен. Ако този парламент има дълъг живот, тогава говорим спокойно за промяна на избирателната система, но никой не знае кое от двете ще се случи. Ако се стигне до предсрочни избори, ние не можем да си позволим да работим по този смотан, некадърен и вреден Изборен кодекс, който в момента имаме“, заяви Йорданов.
И допълни: „Разбирам, че за вас е по-добре година и половина да обсъждаме мажоритарна избирателна система, да има някакво правителство и вие да си кльоцате в парламента. Ние нямаме желание да ви даваме това време. Ако се стигне до предсрочни избори, те трябва да бъдат максимално честни.“
vlastta.bg