Connect with us

Енергетика

Германия и Италия не се отказват от руския газ в рубли

Публикувана

на

Германия и Италия са разрешили на компаниите си след обсъждания с ЕС, да откриват сметки в рубли, за да продължат да купуват руски газ, без да нарушават санкциите срещу Москва, казаха източници на Ройтерс.

Според два източника, на германските вносители на газ е било заявено от Берлин, че могат да откриват сметки в рубли, стига плащанията, които правят към „Газпромбанк“, да не са в руската валута.

Отбелязва се, че Германия, която е най-големият вносител на руски газ в региона, е действала по въпроса в тясна координация с ЕС.

Италианското правителство също е контактувало с Европейската комисия и е получило разяснения как да купува руски газ законно, заяви пред Ройтерс висш правителствен източник.

Това е станало преди италианската енергийна компания „Ени“ (Eni S. p. A.) да съобщи във вторник, че е започнала процедура за откриване на две сметки, една в евро и една в рубли, допълни източникът.

Ройтерс отбелязва, че Полша, България и Финландия са отказали да изпълнят искането на Москва вносителите да плащат за газа през сметки в рубли в „Газпромбанк“ и доставките им са били спрени.

Италия е увеличила вноса си на руски петрол въпреки усилията на ЕС да наложи ембарго върху руската енергетика, съобщава „Financial Times”.

Само за този месец Русия е изнесла около 450 хил. барела суров петрол на ден за Италия. Това е повече от четири пъти повече от доставките през февруари и най-голямото количество от 2013 г. насам, сочат данни на Kpler.

В резултат на това Италия ще изпревари Холандия като най-големият център за внос на руски петрол в ЕС. Две трети от този износ е предназначен за Аугуста – пристанище в Сицилия, близо до контролираната от Русия рафинерия ISAB.

Рафинерията, която е собственост на базираната в Москва компания „Лукойл“, използваше кредитни линии от европейски банки, за да осигури доставките си по целия свят. Въпреки че „Лукойл“ не е обект на санкции, кредиторите са спрели да предоставят финансиране, след като ЕС наложи санкции на Москва заради военната инвазия в Украйна. Това е принудило рафинерията да разчита единствено на доставки от компанията майка, посочват правителствени служители и банкери.

„Парадоксално е, че ЕС иска да санкционира руския внос на енергия, но тук той всъщност е стимулиран от санкциите“, казва Алесандро Триполи, генерален секретар на съюза FEMCA CISL в Сицилия.

„Само 30% от суровия петрол на ISAB беше руски преди санкциите. Сега е 100%, защото италианските банки блокираха кредитните линии на рафинерията, така че „Лукойл“ се превърна в единствения ѝ доставчик“, допълва Триполи.

Нарастващите доставки на суров петрол за рафинерии, собственост на Русия в ЕС, идват, когато ЕС работи по план за ембарго върху руските изкопаеми горива.

 

 

 

vlastta.bg

Facebook Comments Box
Продължете четенето
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Популярни