Енергетика
Германия и Италия не се отказват от руския газ в рубли
Публикувана
преди 3 годинина
От
Ива Оприкова
Германия и Италия са разрешили на компаниите си след обсъждания с ЕС, да откриват сметки в рубли, за да продължат да купуват руски газ, без да нарушават санкциите срещу Москва, казаха източници на Ройтерс.
Според два източника, на германските вносители на газ е било заявено от Берлин, че могат да откриват сметки в рубли, стига плащанията, които правят към „Газпромбанк“, да не са в руската валута.
Отбелязва се, че Германия, която е най-големият вносител на руски газ в региона, е действала по въпроса в тясна координация с ЕС.
Италианското правителство също е контактувало с Европейската комисия и е получило разяснения как да купува руски газ законно, заяви пред Ройтерс висш правителствен източник.
Това е станало преди италианската енергийна компания „Ени“ (Eni S. p. A.) да съобщи във вторник, че е започнала процедура за откриване на две сметки, една в евро и една в рубли, допълни източникът.
Ройтерс отбелязва, че Полша, България и Финландия са отказали да изпълнят искането на Москва вносителите да плащат за газа през сметки в рубли в „Газпромбанк“ и доставките им са били спрени.
Италия е увеличила вноса си на руски петрол въпреки усилията на ЕС да наложи ембарго върху руската енергетика, съобщава „Financial Times”.
Само за този месец Русия е изнесла около 450 хил. барела суров петрол на ден за Италия. Това е повече от четири пъти повече от доставките през февруари и най-голямото количество от 2013 г. насам, сочат данни на Kpler.
В резултат на това Италия ще изпревари Холандия като най-големият център за внос на руски петрол в ЕС. Две трети от този износ е предназначен за Аугуста – пристанище в Сицилия, близо до контролираната от Русия рафинерия ISAB.
Рафинерията, която е собственост на базираната в Москва компания „Лукойл“, използваше кредитни линии от европейски банки, за да осигури доставките си по целия свят. Въпреки че „Лукойл“ не е обект на санкции, кредиторите са спрели да предоставят финансиране, след като ЕС наложи санкции на Москва заради военната инвазия в Украйна. Това е принудило рафинерията да разчита единствено на доставки от компанията майка, посочват правителствени служители и банкери.
„Парадоксално е, че ЕС иска да санкционира руския внос на енергия, но тук той всъщност е стимулиран от санкциите“, казва Алесандро Триполи, генерален секретар на съюза FEMCA CISL в Сицилия.
„Само 30% от суровия петрол на ISAB беше руски преди санкциите. Сега е 100%, защото италианските банки блокираха кредитните линии на рафинерията, така че „Лукойл“ се превърна в единствения ѝ доставчик“, допълва Триполи.
Нарастващите доставки на суров петрол за рафинерии, собственост на Русия в ЕС, идват, когато ЕС работи по план за ембарго върху руските изкопаеми горива.
vlastta.bg

Може да ви хареса!

КС обяви за незаконен избора на 16 депутати

Депутатите се събират извънредно за изборния скандал: Кой възпрепятства КС?

На сметката на ЕП и ЕК: Щетите по Дома на Европа след протеста на „Възраждане“ са за €180 хил.

Борисов: Натъжен съм от ДПС-ДПС. Най-опасен съм, когато съм тъжен
