Бизнес
Финансова измама във Виена с български привкус за 100 млн. евро
Публикувана
преди 7 годинина
От
Ива Оприкова
Aвстрийската полиция съобщи днес, че е разкрила онлайн финансова търговска измама, която по първоначална оценка е измамила жертви в Европа с около 100 милиона евро, предаде АФП. Операцията е използвала мошенически платформи в интернет, претендиращи, че търгуват с чуждестранна и криптовалута, както и с високорискови финансови инструменти, известни като бинарни опции. Смята се, че жертвите са няколко хиляди европейци, съобщи австрийската Федерална криминална полиция.
Схемата е била обект на разследване от средата на 2017 г. и се смята, че е използвала имейли, социални медии и дори собствени кол центрове, за да достигне до жертвите си. Австрийските власти са първите, които разкриват уебсайтовете, а голяма част от инфраструктурата, използвана от мрежата, е в България и в Чехия.
Международен съвместен разследващ екип е координирал разследването с българската и чешката полиция.
В края на януари и началото на този месец в България имаше няколко спецакции, в които бе задържан „основен заподозрян“ и бяха конфискувани 6-цифрена сума и няколко терабайта данни, според разследващите.
vlastta.bg

Може да ви хареса!

Кабинетът Желязков капитулира след протестите: изтегля Бюджет 2026, но няма да подаде оставка

Бюджет в обедната почивка: Скандали блокират приемането на най-важния закон в държавата

Пеевски ще обжалва в съда реформата с паркирането в столицата, било „срещу хората“

Благомир Коцев остава кмет на Варна за сега…

Бюджет 2026 мина на първо четене: дългът в края на 2026-37.6 млрд. евро
Календар
| П | В | С | Ч | П | С | Н |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
| 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 |
| 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
| 29 | 30 | 31 | ||||
