Connect with us

Топ тема на деня

Финалните думи на партиите в 48 -то НС: от край на изолацията за ГЕРБ до парламент на хартията

Публикувана

на

48-ото Народно събрание е разпуснато. Указът на президента Румен Радев пристигна в парламента. Минути преди последния звънец парламентарните групи излизат със заключителни декларации.

Председателят на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова успя да види позитив за партията си на финала на безплодното 48 Народно събрание.

„През последните 2 години беше направен опит нашата формация да бъде унищожена със средствата на репресивния апарат на държавата или да бъде изолирана от политическия процес. Днес можем да кажем, че ГЕРБ е незаобиколим факт в българската политика и вече не е в изолация, а в центъра на политическия процес. В 48 НС ГЕРБ участваше в различни мнозинства, което не беше възможно в 45, 46 и 47 Народно събрание. Това не е само абревиатура, а е представителство на голяма група български граждани, които не могат да бъдат изчегъртани“, каза Атанасова в последната си декларация пред отиващия си парламент.

На финала ГЕРБ атакува директно „Демократична България“ – коалицията, която в последните 4 месеца беше едновременно подлагана на натиск и „ухажване“ от страна на Борисов.

Атансова приписа на ДБ вина за това, че са „дали още един мандат на служебното правителство на Румен Радев„, вместо да се коалират с ГЕРБ.

Това, което тя пропусна да припомни, е, че с изключение на критиките на Борисов към министъра на вътрешните работи заради проблема с нелегалната миграция – ГЕРБ не си позволи каквото и да е напрежение по линия на Румен Радев и служебното правителство на Гълъб Донев в последните месеци.

Дори напротив, активно сътрудничеше в атаките си срещу ПП с конкретни министри като Росен Христов.

„Предложихме различни формули, около които можеше да се обединят максимален брой формации. Бяхме готови да направим всичко това, за да може България да има редовно антикризисно и проевропейско правителство. Това наше намерение срещна нерешителност, клишета и декларативно желание за обща работа от част от формациите в този парламент„, обяви тя.

Атанасова благодари лично на Вежди Рашидов за това, че без да бъде предупреден и подготвен, беше избран за председател на 48 Народно събрание. Благодари и на проф. Николай Габровски – неврохирурга от „Пирогов“, който се кандидатира неуспешно за премиер от името на ГЕРБ. Според Десислава Атанасова, това показало „как може да се жертва личното спокойствие в името на спокойствието на българските граждани“.

Председателят на ПГ на „Продължаваме промяната“ Андрей Гюров посвети последната си реч в 48 Народно събрание на критика срещу т.нар. „хартиена коалиция“ за бламирането на някои от най-важните реформи за страната.

„Имаме една лоша и една добра новина. Лошата е, че това беше парламентът на пропуснатите възможности. Добра е, защото най-сетне групите са ясни. Едно стабилно мнозинство в тази зала казва: „Тук е така. Това е най-доброто, което можем да имаме“.

Но малцинството вътре, и мнозинството вън, вече знае, че можем да живеем по-добър живот. Че вашето нормално не е европейското нормално. Че има бъдеще, в което успехът не зависи от това на кого си човек. Здравето не зависи от това дали имаш връзки в болницата. Училището възпитава таланти, а не послушници. Справедливостта не зависи от това на кого главният прокурор казва „Шефе“. Това НС остана в опозиция на бъдещето. То ще остане като парламент на хартията“, каза Гюров в декларацията.

Той напомни, че парламентът така и не успя да накара служебния кабинет да внесе Бюджет 2023, не доведе докрай приемането на механизма за контрол върху главния прокурор, не прие и нов антикорупционен закон, както и серия други промени – от защита на Черноморието от презастрояване до защита на жертвите на домашно насилие.

„Освен изоставането от целта Шенген и Плана за възстановяване, изоставаме и от целта Еврозона. Това Народно събрание няма да ни липсва. Най-голямата опасност е да бъдем превзети от гняв и отчаяние. Опитват се да ни внушат, че тук е така, че нямаме шанс срещу превзетата държава и техните правила. Но ние не сме съгласни – България заслужава повече“, каза Гюров.

ДПС заговори за диалог и укрепване на мостове

Председателят на ДПС Мустафа Карадайъ призова за диалог още по време на предизборната кампания, за да има успешно 49-о НС. Той добави, че такава политическа криза в най-новата ни история не е имало. По думите му обаче кризите могло да се трансформират в нови възможности. Карадайъ е на мнение, че хората не искат избори, а час по-скоро да се решат най-важните им проблеми, но този парламент се провалил заради липсата на диалог и егоистичните политически интереси.

Няма силна държава без отговорни и активни граждани, каза той, призовавайки за диалог както избирателите, така и политиците.

„Възраждане“ приветства новите избори

Костадин Костадинов каза, че “Възраждане” приветства възможността за “пети поправителен изпит”. По думите му партията ще работи за това българите да виждат истината такава, каквато е, а не през “кривите огледала на медиите”. Той подчерта, че хубавото е, че парламентът единодушно е осъдил агресията срещу Християн Пендиков в Северна Македония. Като най-знаков провал на този парламент Костадинов посочи “поредния неуспех” при провеждането на съдебната реформа.

За БСП всички са статукво

“Всички в тази зала са статукво”, заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова. По думите ѝ 48-ото НС се е провалило в най-важните си задачи – да излъчи кабинет, да реши политическата криза и да даде сигурност на обществото. Тя е на мнение, че в следващото НС най-важното предизвикателство ще бъде защитата на парламентарната република. “Поставянето на етикети е една от пречките за формирането на кабинет”, каза тя. Според нея такива е имало най-вече около войната – едните евроатлантици, а другите – ретроградни евразийци. Нинова прогнозира, че войната в Украйна ще приключи с мир, а партиите, говорили за мир – ще се окажат прави. Нинова видя проблем в причисляването на партии към статуквото. Този етикет за левицата се появи след прекрояването на Изборния кодекс, когато БСП се прегърна с ГЕРБ и ДПС. Нинова е на мнение, че диалогът трябва да се възстанови, за да продължи борбата с корупцията и съдебната реформа. Именно с гласовете на БСП обаче съдебната реформа бе нееднократно бламирана.

ДБ: Живеем в странен квазипрезидентски режим

Съпредседателят на “Демократична България” Христо Иванов заяви, че е важно всички да си дадат сметка къде се намира държавата, а не да разчитат на “предизборни клишета”. По думите му е станало ясно, че българският парламент трайно се проваля в опитите си да произведе стабилни мнозинства. Христо Иванов е на мнение, че в момента президентството управлява и че налице са все повече и повече признаци за това, че живеем в “странен квазипрезидентски режим”. Според него това не е моментен куриоз, а признак за боледуващата ни политическата система. Христо Иванов подчерта, че от конституирането на това НС от ДБ са настоявали за парламентарно управление, стъпващо на реформи в съдебната система, и приоритизиращо влизането на България в Шенген и еврозоната. Лидерът на парламентарната група на ДБ заяви, че траен мир може да има, когато съществуват гаранции за международното право, и когато тези гаранции могат да бъдат отстоявани. По думите му не може да има никакво съмнение, че целта е мирът. Според него фактът, че парламентът не е провел съдебната реформа, ще попречи по пътя ни към еврозоната и Шенген. Той попита ГЕРБ защо са нарочили ДБ като виновници за провала на намирането на мнозинства, при положение, че са имали възможността да съставят правителство.

Янев: Време за мъже в политиката

“Търпението ни свърши. Политическата безидейност ни докара до спирала от нескончаеми избори”, заяви лидерът на “Български възход” Стефан Янев. По думите му в този парламент се видяла пълната липса на отговорност в политическия елит. Янев изтъкна, че групата му е стремила да гарантира диалог, но останалите партии не проявили отговорност. Янев обвини индиректно “Продължаваме промяната”, които по думите му били младежи, готови да скочат на бой, но без да мислят за това, което могло да се счупи. Според него сега е дошло “време за мъже” в политиката, тъй като управлението било оставено на автопилот. Лидерът на БВ влезе и в реториката на ИТН и заговори, че парламент и партии са ненужни, ако не могат да формират управление. Все пак обаче определи идеята за смяна на модела на управление като “екзотична”. В речта си Янев заговори за традиционното българско семейство и християнски ценности, събиране под знамената и обединение в името на “майка България”.

Председателят на Народното събрание Вежди Рашидов също направи финално обръщение. Той заяви, че се е надявал след серия крясъци и обиди най-накрая в този парламент да бъде намерено разбирателство. Рашидов каза, че е приел отговорността да бъде председател на НС, вярвайки, че депутатите могат да вдъхнат доверие на обществото и да излязат от безкрайна спирала на избори. Според него народните представители трябва по-често да се замислят какво завещание оставят след себе си. “Знам, че в политиката посрещат с цветя и изпращат с камъни”, каза Вежди Рашидов и добави, че се надява следващият парламент да донесе нова вълна и нов период в българската политика.

vlastta.bg

Facebook Comments Box
Продължете четенето
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Advertisement

Facebook

Календар

октомври 2023
ПВСЧПСН
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Advertisement

Популярни