Connect with us

България

Една от основните спирачки срещу ядрен конфликт отиде в историята

Публикувана

на

Един от най-важните за глобалния мир договори, касаещи оръжейния сектор – Договорът за ликвидиране на ракетите със среден и малък обсег (ДРСМО), отиде официално в историята днес, 2 август. Прекратяването му стана след разрив по темата между САЩ и Русия – двете държави, които го подписват преди 32 години, предаде БГНЕС. „На 2 август 2019 г. по инициатива на американската страна Договорът между Съюза на съветските социалистически републики и Съединените американски щати за ликвидиране на техните ракети със среден и малък обсег на действие, подписан във Вашингтон на 8 декември 1987 г., беше прекратен“, се казва в съобщение на руското външно министерство.

Вашингтон обяви едностранно оттегляне от това споразумение в началото на тази година, позовавайки се на предполагаеми нарушения от страна на Русия. Москва, която също има оплаквания относно изпълнението на договора от САЩ, отговори реципрочно. Договорът е подписан от президента на САЩ Роналд Рейгън и съветския лидер Михаил Горбачов през 1987 г. Той забрани ракетите с обхват между 500 метра – 5 500 километра. По-рано тази година САЩ и НАТО обвиниха Русия в нарушаване на пакта, заради разработките ѝ на нов тип крилати ракети, което Москва отрече. Американците заявиха, че разполагат с доказателства, че Русия е разположила редица ракети 9M729 – известни на НАТО като SSC-8. През февруари тази година американският президент Доналд Тръмп обяви, че САЩ ще се оттеглят от пакта, ако Русия не го спазва и определиха като краен срок 2 август.

 

„Загубихме безценна спирачка за ядрената война“, предупреди генералният секретар на ООН Антонио Гутереш. „Това вероятно ще повиши, а не намали заплахата от балистични ракети“, добави той и призова всички страни да „търсят споразумение за нов общ път за международен контрол на оръжията“. Предвид падането на договора, опасенията за нова надпревара във въоръжението между САЩ, Русия и Китай се засилват.

 

Facebook Comments Box
Продължете четенето
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Популярни