Защитените дюни до къмпинг „Смокиня“ буквално са унищожени от тежка техника. Все още не е установено кой ги е разорал, но булдозерите са изорали пясъка през последните дни. Както е известно, вчера екоинспекцията от Бургас извърши проверка на място.
„Останахме не само изумени, но и възмутени с каква наглост са унищожени природни забележителности“, коментира пред bTV Тонка Атанасова, директор на РИОСВ – Бургас.
Природните забележителности се намират в защитената територия „Пясъчни дюни Каваци“. Извършителите на деянието обаче все още не са установени.
„Все още не е ясно дали дюните са в концесионната площ на концесионера. Само установихме, че имотът действително е публична държавна собственост – плажна ивица“, отбеляза директорът на РИОСВ – Бургас.
Когато дюните са част от концесионната територия, върху тази част от плажа не могат да се поставят каравани, не може да се строи и да има заведения. В понеделник, 14 януари ще бъде направена нова проверка с геодезисти.
Наказанието за унищожени дюни е по Закона за защитените територии е от 1000 до 10 000 лв. Тонка Атанасова обеща, че РИОСВ ще бъдат безкомпромисни към извършителите.
Припомняме, че вчера музикантът Васил Гюров, който е и екоактивист, пусна в профила си във Фейсбук снимки на разораните дюни и изрази възмущението се от проявата.
vlastta.bg