България
Драмата свърши: Освободиха „белия хакер“ Кристиян от ареста
Публикувана
преди 6 годинина
От
Ива Оприкова
Кристиян Бойков, който беше арестуван и обвинен, че е разбил сървърите на НАП и е източил и публикувал личните данни на 5 милиона потребители, излиза от ареста.
Това е станало, след като Софийската градска прокуратура е решила да му наложи мярка за неотклонение „Подписка“ и е наредила той да бъде пуснат от ареста.
Мотивите за вземане на най-леката мярка за неотклонение са събиране на допълнителни доказателства по делото, обосноваващи изменение на обвинението му в по-леко наказуемо престъпление – в такова по чл. 319 б ал.2 НК. Установено е, че К.Б неправомерно е копирал компютърни данни от сървър на НАП, но деянието е извършено срещу информационна система, която не е част от критичната инфраструктура. Това е установено от писмо на НАП, получено днес в прокуратурата.
Съобразени са данните за чистото съдебно минало на К. Б., добрите характеристични данни и младата му възраст, размерът на наказанието за престъплението по чл. 319 б ал.2 от НК/ лишаване от свобода до 3 години и глоба до 5000 лева/, както и задължителното прилагате на института на освобождаване от наказателна отговорност и налагане на административно наказание по реда на чл. 78А от НК.
К.Б. е освободен от следствения арест в изпълнение на разпореждането на СГП.
vlastta.bg


Кабинетът Желязков капитулира след протестите: изтегля Бюджет 2026, но няма да подаде оставка

Бюджет в обедната почивка: Скандали блокират приемането на най-важния закон в държавата

Пеевски ще обжалва в съда реформата с паркирането в столицата, било „срещу хората“

Благомир Коцев остава кмет на Варна за сега…

Бюджет 2026 мина на първо четене: дългът в края на 2026-37.6 млрд. евро
Календар
| П | В | С | Ч | П | С | Н |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
| 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 |
| 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
| 29 | 30 | 31 | ||||



