България

Доминик Тийм победи Новак Джокович в страховит полуфинал на „Ролан Гарос“

Публикувана

на

Доминик Тийм се класира за финала на Ролан Гарос, след като надигра в луд мач Новак Джокович в пет сета – 6-2, 3-6, 7-5, 5-7, 7-5 за близо 4 часа и 20 минути. Двубоят между двамата започна още вчера, но поради прекъсвания заради лошото време над Париж, бе доигран в днешния ден от резултат 6-2, 3-6, 3-1 за австриеца.

Той спечели сервис гейма си за начало на днешния ден, но световният номер 1 изглеждаше в далеч по-добро настроение при подновяването, като се възползва и от по-добрите условия на корта, печелейки три поредни гейма. Сърбинът имаше точка за пробив при 4-4, но мрежата спаси Тийм, а впоследствие финалистът от миналата година затвори сета след драматичен 12-ти гейм и пробив в подаването на Джокера.

Четвъртият сет бе изпълнен с обрати и непостоянна игра от двамата, като шампионът от 2016 дръпна с пробив на два пъти, но позволи на австриеца да заличи предимството му. Все пак, третият път се оказа щастлив и Джокович вкара двубоя в решителен пети сет след ново 7-5. В него Тийм започна по-добре и дръпна с 4-1 преди паузата, причинена от дъжда, да прекъсне сблъсъка за трети път.

Световният номер 1 се завърна освежен на корта и под парижкото слънце върна пробива. Тогава, обаче, последва нов срив в играта му, от който Тийм се възползва и проби на свой ред за 5-3, за да сервира за мача. Австриецът не издържа на напрежението и се пропука, а сърбинът отново се завърна в срещата. Когато изглеждаше, че Джокович ще спечели поредния си жесток петсетов мач и ще отиде на финал, Тийм показа по-здрави нерви и солидност от основната линия, за да се поздрави с драматичния успех.

Така той спечели едва трети от деветте си сблъсъка с Джокович на професионално ниво, като се реваншира за загубата си от сърбина на същия етап преди три години, когато Джокера стана и шампион. Тийм е на втория си последователен финал в Париж, като негов съперник е добре познатият му от миналата година действащ шампион Рафаел Надал.

Испанският матадор триумфира миналата година по безапелационен начин в три сета, като ще се бори за 12-та титла на Ролан Гарос и общо 18-та от Големия шлем в кариерата, докато Тийм излиза за дебютната си от мейджърите. Тийм и Надал са изиграли до момента 12 мача помежду си, като имат три мача в Париж, и трите спечелени от испанеца. Последният двубой изобщо бе взет от австриеца на финала в Барселона.