Connect with us

COVID-19

Доц. Кунчев: Не се отказвайте от втората доза на АстраЗенека

Публикувана

на

Нужно е удължаване на извънредната епидемична обстановка с още месец, тоест до края на май, каза днес пред БНТ главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Той уточни, че решението трябва да е на правителството. Кунчев уточни, че предвид политическата ситуация в страната, не е ясно дали ще има кой да вземе подобно решение. В отговор на въпрос, експертът каза, че нова вълна на заразата може да има в есенно-зимния сезон. Ангел Кунчев изрази мнение, че е рано за успокоение и масовата ваксинацията трябва да продължи.

Заслужава си да се завърши имунизацията с „Астра Зенека“, като се постави втора доза, тогава ще получим и документ, че сме ваксининари, каза днес пред БНТ главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев. Според него повишено внимание трябва да има при жени под 30 години, с наднормено тегло, тежки пушачки, приемащи противозачатъчни и това е риск 2-3 на милион.

Във Великобритания вече обявиха, че на хората под 30  г. ще могат да изберат друга ваксина. Други европейски държави официално обявиха, че „Астра Зенека“ ще се слага само на населението над 60 или 65 г. В България подобно решение няма – има призив лекарите да се отнасят с повишено внимание към жените, предразположени към образуване на кръвни съсиреци. Той очаква до края на април – началото на май ЕС да има общо решение как да се процедира с ваксината, но отново подчерта, че тя е безопасна.

Сертификат за ваксинация ще се дава само след две дози ваксина. Така че няма как хората с една доза „Астра Зенека“ да получат така, ако решат да не поставят втората доза заради някакви опасения.

Кунчев разкритикува хората, които превантивно пият лекарства за разреждане на кръвта преди или след ваксината. Това трябва да се прави само по лекарско предписание, защото може да има тежки последици за здравето, каза той. Според него ситуацията с коронавируса в страната се успокоява и ако има нова вълна, то тя трябва да се очаква през есента или зимата.

Към 1 април – три месеца след началото на ваксинационната кампания, България е успяла да ваксинира едва 9% от най-уязвимата за COVID-19 група – на възрастните и хронично болните. Докато възрастни и хронично болни чакат, през ваксинация вече са минали над 40 000 служители на фирми и институции, определени от някого по непубликувани критерии за част от критичната инфраструктура на страната.

vlastta.bg

Facebook Comments Box
Продължете четенето
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Популярни