Connect with us

Свят

Днес Меркел и Орбан ще отбележат 30-годишнината от пикник, допринесъл за обединението на Европа /снимки/

Публикувана

на

Лидерите на Германия и Унгария се събират утре за събитие, което става известно по цял свят като първа стъпка към края на разделението между капиталистическия запад и комунистическия изток в Европа. Тогава стотици западногерманци преминават от Унгария в Австрия по време на символично разрязване на оградата по границата между двете страни – на днешната дата преди 30 години, на събитие, организирано от дясната опозиция (част от която е и сегашният премиер Виктор Орбан).

Резултат с изображение за орбан меркел снимки

 

Разрушаването на Желязната завеса обаче започва месеци преди времето на „Паневропейския пикник“.

 

Миклош Немет е голямото унгарско име зад събитията. „Никой не очакваше да стане толкова бързо,“ разказва той в ексклузивно интервю за „Франс прес“. Бившият премиер е човекът, който започва да премахва оградата. Тайният пакт, който впоследствие той сключва с Михаил Горбачов, повежда към рухването на стената, просълзило тогавашния канцлер Хелмут Кол.

 

Граничните власти тогава поискали от Будапеща да реши дали оградата да се модернизира, да се изгради наново със съвременна технология, или да се премахне, за да се реши по друг начин въпросът с наблюдението на границата. И те, като Немет, вярвали, че третият подход е най-добрият, и премиерът премахнал през 1988 г. разходите за поддръжка на оградата от бюджета.

 

„Оградата беше анахронизъм. Да не забравяме, че Виена и Будапеща заедно бяха кандидатствали за Световното изложение през 1992 г.,“ спомня си той. „Какво послание бихме изпратили на света? Представях си ефекта, който би имала оградата с бодлива тел върху японски или южнокорейски турсти, за да отидат от Виена до Будапеща… Беше и в наш интерес, на реформаторските държав, Полша и Унгария, да отслабим базата на старите, истински ортодоксални комунистически режими. Така че имаше и идеологическа причина.“

 

Ключовата фраза

 

Така в края на януари или февруари 1989 г. той казва на австрийския канцлер Франц Враницки, че смята да премахне оградата. Месец по-късно на среща с Горбачов за обсъждане на присъствието на 100 хил. съветски войски и на ракети, насочени към Франция и Италия, Немет излага плановете на комунистическата партия да се свикат многопартийни избори.

 

„Споменахме, че ще съборим оградата… Той реагира, като каза: „Не виждам проблем. Докато границата се охранява, това е ваша отговорност.“ Това беше ключовата фраза.“ През април граничните власти започват да премахват оградата близо до чехословашката граница. През май, след като Горбачов удържа на думата си и не се намесва, решението се оповестява публично и светът научава – Горбанов не реагира, но валят оплаквания от комунистически лидери като Тодор Живков, Николае Чаушеску и Ерих Хонекер.

 

Стар "Трабант" на границата между Австрия и Унгария, 2009 г.
Стар „Трабант“ на границата между Австрия и Унгария, 2009 г.

 

Горбачов не реагира гневно на събрание на Варшавския пакт. „Седях срещу Горбачов и няма да забравя как ми намигна, а това бе уловено от камерата. В речта си не спомена нито едно от оплакванията, сякаш не бяха направени. От този момент нещата се ускориха,“ спомня си Немет.

 

Предложението на австрийския външен министър Алоис Мок да среже оградата заедно с унгарския си колега Дюла Хорн на церемония в края на юли се посреща приветствено от Немет. „Имаше само малък проблем: вече нямаше ограда. Трябваше да построим наново Желязната завеса! Разбира се, не истинската, само 200 до 300 м тел.“

 

„Кол едва не заплака“

 

На 19 август се очаква границата символично да бъде отворена за няколко часа, по време на организирания от опозицията Паневропейски пикник. Източногерманците преминават минути преди това да бъде официално оповестено.

 

Това е „датата, предпочитана от десните, които претендират, че това събитие е принудило правителството да отвори границата,“ докато решението бе взето рано през август, обяснява бившият премиер. „Истинската дата на (официалното отваряне), 10-11 септември, никога не се празнува в Унгария“, смята Немет.

 

Канцлерът на ФРГ Хелмут Кол с унгарския премиер Миклош Немет пият кафе в Будапеща, 17 декември 1989 г.
Канцлерът на ФРГ Хелмут Кол с унгарския премиер Миклош Немет пият кафе в Будапеща, 17 декември 1989 г.

 

Според него причината за забавянето – месец разлика между решението и отварянето – е в нуждата Будапеща и Виена да решат как да направляват потока от хора. „Бе невъможно да се издържат 60 до 70 хил. души. Икономиката ни бе в лошо състояние. Знаех, че трябва да се вземе трудно решение. Обадих се на Кол рано през август. Накрая се срещнахме на 25 август в замъка Гимних край Бон. Казах му, че ако е готов да приеме толкова хора, ще отворим границата. Когато му го казах, в очите му се появиха сълзи. Едва не заплака.“ Кол питал дали Горбачов поддържа решението. С примери Немет му обяснил, че няма нужда съветският лидер да го одобри.

 

Берлиската стена пада месеци по-късно. „Никой не очакваше, че ще стане толкова скоро,“ смята Немет. А ако някой твърди, че е знаел, лъже, убеден е той.

 

„Унгарците напрвихме това, което ни даде съдбата. Отварянето на границата не бе решение на един човек.“ Попитан за сегашната ограда по унгарската граница, обяснява: „Не вярвам в огради… в днешния свят те не решават проблемите.“

 

Междувременно с богослужение, обръщение, обяд и разговор – за няколко часа германският канцлер Ангела Меркел и унгарският премиер Виктор Орбан ще отбележат тази годишнина, ключова за обединението на Европа. Днешният 30-и юбилей обаче повдига въпроса за промяната в един от изявените тогава активисти за демокрация.

 

Градчето Шопрон, на границата с Австрия, е мястото, където преди 30 години 600 граждани на Източна Германия, дошли на почивка в Унгария, спонтанно преминават в Австрия. В годините на Желязната завеса пресичането на отворената символично, за няколко часа граница означава едно – бягство на запад. Стотиците пресекли границата източногерманци по време на т. нар. Паневропейски пикник стават хиляди. Берлинската стена пада почти три месеца по-късно.

 

Според в. „Ди велт“ с пътуването Меркел иска да покаже, че оценява високо ролята на Унгария в обединението на Германия. Това заяви официално и говорителят на канцлера Щефен Зайберт – Будапеща има голям принос „за окончателното осъществяване на нашето единство“.

 

„Със сигурност“ обаче ще има и теми от съвременността – например от европейската политика, казва Зайберт. Спорните точки между ЕС и Унгария са много. „Ди велт“ напомня, че Брюксел обвинява Орбан в отдалечаване на Унгария от стандартите на демокрацията и правовата държава.

 

Австрийски журналист, работещ за издания като „Ди велт“ и „Ди пресе“, твърди, че ще бъдат обсъждани конкретни въпроси на „относително дълга дискусия“, а двамата ще бъдат заобиколени от съветници.

 

Меркел, която пристига по покана на Орбан, ще прекара в Шопрон часове – след това ще отпътува за Исландия за среща на Северния съвет (Дания, Швеция, Норвегия, Исландия и Финландия), на която е поканена.

Facebook Comments Box
Продължете четенето
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Популярни