България
Делян Пеевски не иска зад завесата: Няма да допусна да ме изолират
Публикувана
преди 1 седмицана
От
Ива ОприковаСлед като ПП/ДБ призоваха вчера останалите партии да направят санитарен кордон около Делян Пеевски, за да не влезе във властта, днес лидерът на „ДПС – Ново начало“ разпространи заплашителна декларация. Санкционираният по „Магнитски“ се представя за жертва на етническа дискриминация, а опитът да не бъде допуснат във властта смята за ограничаване на граждански права.
„Провалените политически лидери и техните формации искат власт, ама по „втория начин“. Това се посочва в негова позиция, разпространена от пресцентъра на партията. Според Пеевски призивът на ПП/ДБ за „санитарен коридор“ около депутатите му е „опасна за демокрацията и правовия ред в България посока“.
„Изправени пред ограниченото доверие, което получават от избирателите, за пореден път, вместо да се смирят и търсят изход в сформирането на редовен кабинет и стабилност, която хората поискаха настоятелно от политиците си, провалените искат власт, ама по „втория начин“, се посочва в текста на позицията. В нея се изтъква, че това са хората, които, властвайки, са арестували незаконно лидер на опозицията (Бойко Борисов) и за които хората са казвали: “всички сме виждали по един пудел с пачки, по един клетвопрестъпник, по една фалшификаторка, по един прекупвач на руски газ, по едни, дето говореха за ала-бала на изборите и троянски коне около същите, по една кола на НСО, убила човек…”
В позицията си Пеевски заявява, че като лидер на близо 300 000 български граждани, които са дали своето доверие на „ДПС – Ново начало“ няма да позволи на никого да ги превръща отново във втора класа хора или да отнеме правото им да живеят в мирна и свободна България.
„Нещо повече, недопустимо е и е противоконституционно да се отнема основна свобода – всеки да избира и да бъде избиран“, заявява Пеевски и изтъква, че в свободна, демократична и европейска България това няма да се случи. По думите му никой не може да разделя хората по етнически или верски признак. „Бройте ме, ако искате, българин, турчин или ром, аз няма да се откажа, заедно с всички от „ДПС – Ново начало“ да защитим и изпълним ангажиментите си към тези хора – за по-добър живот, за сигурност и справедливост. Аз се гордея с това, че ми дадоха своето доверие и ще отстоя като техен лидер правата им с всички демократични средства“, заявява Пеевски.
По-рано днес пред Нова телевизия Кирил Петков заяви, че ПП/ДБ няма да подкрепи лидера на ГЕРБ Бойко Борисов за премиер дори партията му да подпише декларацията на дясната коалиция за изграждане на „санитарен коридор“ около Делян Пеевски и партията му. Той повтори тезата на формацията си, че „ДПС – Ново начало“ влиза по нелигитимен начин в следващото Народно събрание. „Отговорът на възможността ГЕРБ да предложат лидера си за премиер е „не“. Твърдо не“, заяви Петков.
Въпреки това Петков призова ГЕРБ да подкрепят декларацията, за да покажат, че са готови да управляват без Пеевски. „Отговорността да се прави правителство и да се избира председател на НС е на най-голямата политическа сила. Ако тя обаче иска да си говори с нас, тази декларация е гаранция, че те не са зависими от Пеевски“, коментира Петков. Той посочи още, че с подписването на декларацията ГЕРБ ще се обвържат да не допускат зависими от Пеевски хора да влязат в регулаторите при евентуална смяна на членовете.
„Смисълът от нашата декларация не е три пъти да се повтори „Отказвам се от сатаната“. За тези избори похарчихме 100 млн., а знаем, че трите антикорупционни закона ни делят от 10 млрд. от ЕС. Единият от тях е изборът на антикорупционна комисия по демократичен и прозрачен начин. Това на практика означава махане на контрола на Пеевски над тази комисия. Втората цел е прекратяването на процедурата с един „кон“ за нов главен прокурор за следващите 7 г. Не искаме само „обещавам“, искаме реално махане на „бухалките“ на Пеевски. Това ще е истинският тест дали всичко е само думи или ще има и дела“, поясни Петков.
По думите на Петков всички партии са приемливи за декларация срещу Пеевски, включително БСП, ИТН, АПС. „За управление и кабинет това е вече друг разговор. Там вече например „Възраждане“ е неприемлив партньор, тъй като имат напълно различна визия за България“, обясни съпредседателят на ПП/ДБ.
160 гласа мнозинство е непостижимо в този парламент, но има няколко постижими неща – КПК да започне да работи, изборът на Сарафов за главен прокурор и ВСС да бъдат спрени със законодателна инициатива и регулаторите, каза още Петков.
vlastta.bg