Connect with us

България

Българка в ареста в Лондон за измама от 2 млрд. долара

Публикувана

на

Българката Детелина Събева е един от тримата бивши банкери от „Креди Сюи”, арестувани заради участие в измама, свързана с фирми в Мозамбик на стойност 2 млрд. долара, съобщава Би Би Си.

Събева, Андрю Пиърс и Сърджан Сингх са били пуснати под гаранция от ареста в Лондон, като американските власти искат те да бъдат екстрадирани.

По първоначални данни схемата е включвала заеми към държавни фирми в африканската страна. Разследват се транзакции в периода между 2013 г. и 2016 г., които са били правителствено гарантирани. Целта е била да бъдат подмамени инвеститори в различни „кухи” проекти, като част от парите за замесените идвали и под формата на подкупи. От банката подчертаха, че никакви действия не са били предприемани спрямо нея, а единствено срещу бившите й вече служители, които нарушили и вътрешните й разпоредби, цитира bTV.

37-годишната българка очаква да бъде екстрадирана и съдена в САЩ заедно с четирима съучастници. Информацията е разпространена от международните агенции, но единствено испанската ЕФЕ посочи националността на Събева, съобщава „Сега“.

Всички арестувани лица са се обогатили чрез подкупи и рушвети за 200 млн. долара, твърди обвинението. „Креди сюис“ няма да отговаря по това дело, защото твърди, че е била заблуждавана от измамниците, но ще участва като свидетел срещу тях.

Другите задържани са бившите изпълнителни директори на банката Андрю Пиърс от Нова Зеландия и Сърджан Сингх, британски гражданин с индийски корени. Двамата също са пуснати под гаранция и очакват екстрадиране в САЩ по искане на окръжния съд в Ню Йорк. Съдът е сезиран от американската прокуратура след оплакване на американски инвеститори, ощетени от измамата.

В сряда е бил арестуван на международното летище „Джон Кенеди“ в Ню Йорк изпълнителният директор на компанията „Привинвест“ Жан Бустани от Ливан, който също е привлечен като обвиняем. Миналата събота в Южна Африка е задържан по същата афера бившият министър на финансите на Мозамбик Мануел Чан. През 2013-2016 г. той е дал държавни гаранции за заемите от 2 млрд. долара, предназначени за морски проекти в сферата на риболова и борбата с морското пиратство.

Дълговете на Мозамбик, натрупани от измамната схема, са били продадени на инвеститори по целия свят, включително САЩ, чрез посредничеството на „Креди сюис“ и друга финансова група. По-късно се оказва, че африканската държава не е в състояние да обслужва дълговете си и Международният валутен фонд спира кредитирането си за нея.

vlastta.bg

Facebook Comments Box
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Advertisement

Facebook

Календар

септември 2024
ПВСЧПСН
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 
Advertisement

Популярни