България
Борисов за решението на Брюксел: 29 млрд. евро за България, от които 7.7 млрд. евро е безвъзмездна помощ
Публикувана
преди 4 годинина
От
Ива ОприковаПри намаление на общия бюджет на ЕС за следващите седем години България е договорила увеличение с около 1 млрд. евро повече спрямо сегашната многогодишна финансова рамка. Това обяви премиерът Бойко Борисов във видеообръщение, публикувано във „Фейсбук“. След безпрецедентни четиридневни преговори европейските лидери тази нощ постигнаха сделка за бюджета на ЕС за следващите седем години и плана за възстановяване след коронавируса. Повече четете тук.
Борисов представя решението от Брюксел като окончателно, но това изобщо не е така.
Това е споразумение на страните членки, представени от лидерите си в Европейския съвет. Сега то – и за бъдещия бюджет, и за антикризисната помощ – трябва да бъда обсъдено и одобрено от Европейския парламент, където депутатите може да наложат корекции и да върнат сделката за доработване както от Европейския съвет, така и от Европейската комисия. Освен това споразумението от тази вечер трябва да бъда одобрено от националните парламенти, а в редица европейски държави това може да се окаже сложна задача без гарантиран успех. Тепърва ще трябва България да изготви национален план за това за какво конкретно ще използва средствата за справяне с последиците от кризата с коронавируса и да го внесе в Европейската комисия. С него ще се запознаят и останалите 26 страни в ЕС и всяка от тях може да изрази несъгласие и да посочи нередности във всеки национален план. Тепърва ще се изработва механизъм за контрол над достъпа и изразходването на средствата за последиците от COVID-19. Реално средствата по помощната програма, от които има най-голяма нужда тук и веднага, ще са достъпни някъде през 2021 г. и ще приключат през 2023 г. Дори те да се разпределят от ново правителство на Борисов (след парламентарните избори – предсрочни или не), той ще трябва да пита българските депутати най-малкото за взимането на тази част от тях, които ще се предлагат под формата на кредит от Европейската комисия.
Премиерът съобщи, че общият бюджет, предназначен за България, е 29 млрд. евро, от които 7.7 млрд. евро е безвъзмездна помощ. 200 млн. евро са гласувани за развитие на изостаналите райони на България.На хората, които ми искат оставката, оставям 29 млрд. евро – повече, отколкото при социалистическите правителства изкарваше България, каза Борисов по повод насроченото за днес гласуване на вот на недоверие към кабинета и продължаващите втора седмица протести срещу корупцията.
Борисов благодари изрично на австрийския канцлер Себастиан Курц, който направил изказване сякаш самият той е български премиер, на министър-председателя на Нидерландия Марк Рюте, на германския канцлер Ангела Меркел, на президента на франция Еманюел Макрон и на председателя на Европейския съвет Шарл Мишел, които нарече приятели на България.
Обвързването на финансирането и върховенството на закона Борисов коментира с думите: „Това трябва да е прозрачен процес, зачитащ принципа на обективност, недискриминация и еднакво третиране на всички страни членки въз основа на подход, почиващ на доказателства.“
Ето затова заслужавам да ми се иска оставката, иронизира той.
При обявяването на бюджета за 1.1 трлн. евро – каквото бе първоначалното предложение на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен – правителството обяви, че се предвижда България да получи 16.7 млрд. евро и 5 млрд. за преки плащания по Общата селскостопанска политика. Впоследствие Европейският съвет предложи друг размер на бюджета – с близо 36 млрд. по-малък.
От днешните изчисления на Борисов би следвало, че в комбинация със средствата от МФР България получава сходна сума с тази от първото предложение, ако от средствата се извадят 7.7 млрд. безвъзмездна помощ от фонда. Същевременно парите от кризисния пакет на ЕС, за които София говореше в първите дни след обявяването му, достигаха до 12-15 млрд. евро, от които най-малко 9.2 млрд. под формата на грантове. В замяна на средствата, които България и останалите 26 държави ще получат от фонда, те ще трябва да осъществят икономически реформи съгласно национален план, изготвен от всяка от тях с насоки от Европейската комисия.
vlastta.bg