Connect with us

Топ тема на деня

Борис Джонсън официално поиска от кралицата разпускане на депутатите. Председателят на парламента определи това като „конституционен скандал“

Публикувана

на

Британският премиер Борис Джонсън изпрати писмо до всички депутати от управляващата Консервативна партия, в което ги информира, че официално е поискал от кралица Елизабет ІІ в средата на септември да прекрати работата на парламента, след което да я възобнови на 14 октомври.

Джонсън аргументира хода си с желание да представи една нова законодателна програма на правителството си и успокоява народните представители, че парламентът все пак ще има „достатъчно време”, за да обсъди Brexit, пише Politico. Въпреки това неговите критици смятат, че ходът цели да попречи на депутатите да блокират какъвто и да е опит за изваждане на Великобритания от състава на Европейския съюз без споразумение (т.нар. „твърд Brexit”).

В своето писмо британският премиер обяснява, че на моменти сегашната двугодишна сесия на парламента „на моменти изглежда по-скоро като запълване на време”. „Именно затова смятам да предложа нов, смел и амбициозен дневен ред за обновяването на страната ни след Brexit. Ще има голяма законодателна програма за Brexit, но това не трябва да е извинение за липса на амбиция”, добавя Джонсън в писмото си.

Председателят на британския парламент Джон Бъркоу определи искането на премиера за разпускането на депутатите като конституционен скандал. „Както и да се представя този ход, е абсолютно очевидно, че целта на спирането на работата (на Парламента) е да му попречи да дебатира по Брекзит и да изпълни дълга си да определи курс за страната ни“, заяви той и добави: „Спирането на работата на Парламента би било оскърбление към демократичния процес и правата на парламентаристите като избрани представители на народа“.

Критика дойде и от опозиционната Лейбъристка партия. Говорителната на партия Даян Абът определи хода на Джонсън като преврат срещу парламента. „Борис Джонсън се опитва да извърши преврат преврат срещу парламента. Срещу вас, избирателите, и срещу вашите политически представители. За един пагубен Brexit без споразумение“, написа Абът в Twitter.

Лидерът на Партията на Brexit Найджъл Фараж заяви, че след обявеното намерение на британското правителство да спре работата наП арламента до 14 октомври, вотът на недоверие „сега е нещо сигурно“. „Общите избори стават по-вероятни и това се приема като положително от поддръжниците на Brexit“, написа той в Twitter.

Европейският съюз заяви, че остава встрани от избухналия във Великобритания скандал около решението на правителството да спре работата на парламента. „ЕС не коментира вътрешнополитически процедури в нашите страни членки. Няма и да спекулираме какво означава ставащото по отношение на следващи стъпки“, каза говорителката на Европейската комисия Мина Андреева.

Британският преговарящ за Brexit Дейвид Фрост е в Брюксел за експертни разговори с дипломати в опит да постигне някакъв напредък. Андреева добави, че ЕС ще направи оценка на всяко евентуално предложение на Великобритания, „което е съвместимо“ със споразумението за напускане, постигнато от Брюксел с предишния британски премиер Тереза Мей.

Facebook Comments Box
Продължете четенето
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Популярни