Connect with us

Коментари

Бойко Борисов срещу Васил Божков преди 18 години

Публикувана

на

Годината е 2002а. Демек, преди 18 години. Тогава Борисов е главен секретар на МВР, назначен с явната подкрепа на Ахмед Доган.

Оттогава – 2002а, е първият публичен сблъсък на Бойко Борисов с Васил Божков. По онова време Божков е член на бизнес – клуб Възраждане, Емил Кюлев е още жив, а Ахмед Доган – активен политик и посетител на МВР. Борисов обявява, че е разкрита „фабрика за убийства“, свързана с Васил Божков, а една от евентуалните мишени – Алексей Петров (тогава само шеф на ЗК „Спартак“ и на Съюза на бившите барети).

 

Първоначално „Възраждане“ скача да защитава своя член, но после, след посещение в МВР, песента става друга. В крайна сметка и Борисов замазва и обяснява, че не обвинява директно Божков. И Божков пасува, и не се обижда необратимо. Но ръкавицата е хвърлена.

Оттогава е публично ясно, че Борисов търси цаката на Божков, оправдавайки се с американските партньори. И че забавя, но не забравя. Същото се отнася (че не забравя) и за вече обвиняемия Божков. В този маратон засега Борисов и други, споменати в архивния материал, изглеждат победители.

Миролюба Бенатова

Клуб „Възраждане“ избегна сблъсък с Бойко Борисов (Публикация във вестник Капитал от 7 септември 2002 година)

Взаимоотношенията между бизнес клуб „Възраждане“ и ген. Бойко Борисов за три часа в сряда преминаха от „Разпни го“ до „Осанна“. Истерията около заловените бивши барети ескалира, след като главният секретар заяви, че те са работили при шефа на „Нове холдинг“ Васил Божков. Изказването на генерала предизвика опровержение, че нито Васил Божков, нито „Нове холдинг“ отговарят за дейността на фирми, с които имат правови отношения. На следващия ден Бойко Борисов отново потвърди пред журналисти, че някои от арестуваните са работили като охрана при Божков, за това имало снимки и видеоматериали, виждани са били на мачове и други публични места, където шефът на ЦСКА се е явявал с охраната си. „Позиция“ по случая изрази и бизнес клуб „Възраждане“, между основателите на който е и Васил Божков. В нея се посочваше, че свързването на ексбаретите с Божков е манипулативно, неоснователно и механично и това може да предизвика напрежение в обществото. Часове след декларацията обаче председателят и секретарят на бизнес клуб „Възраждане“ Емил Кюлев и Стоян Денчев влязоха в МВР на среща с главния секретар на МВР. След това те публично изразиха своята безрезервна подкрепа за Борисов и отдадоха изпратената позиция на липсата на комуникация между членовете на бизнес клуба.

Ексбаретите остават в ареста

Миналата седмица Софийският апелативен съд отхвърли искането да бъде променена мярката „задържане под стража“ на арестуваните с обвинение за опита за убийство на Алексей Петров бивши барети. Групата беше наречена „фабрика за убийства“, а в двор в село Горна Малина беше намерено огромно количество експлозиви, гранатомети и оръжие. Ексбаретите Николай Добрев-бай Добри и Атанас Велков са обвинени в подбудителство и незаконно притежаване на оръжие и взрив. Според обвинението физическите стрелци срещу шефа на „Спартак“ Алексей Петров са други двама от групата – Любен Баров и Кирил Цинцов, а полицията издирва още двама. Обвинението се позовава на показанията на анонимен свидетел, който съобщил преди две години, че групата подготвя атентат срещу Алексей Петров. Според запознати с разследването разплитането на аферата е започнало именно с показанията на анонимния свидетел, който до 2000 година е бил в групата, но след скандал е излязъл оттам.

Колко са престъпленията на групата на бай Добри

Източници от НСБОП твърдят, че бившите барети от няколко месеца не са охранявали Васил Божков. Групата на бай Добри е била отлъчена от него преди 5-6 месеца заради напрежението, което са създавали. Не е ясно дали Божков ги е заподозрял, че имат и друга дейност, или не. Заедно с него са били отлъчени и издирваните още Димитър Димитров-Пелтека и Огнян Митков-Акулата. Полицаи предполагат, че един от двамата е ранен, и затова не искат да се предадат. Знае се, че на мястото, откъдето е стреляно срещу Алексей Петров, е била намерена кръв, затова подозренията са, че един от стрелците е бил улучен от действащи барети, които според официално изказване на хора от МВР „случайно са минавали оттам“. Въпреки че бяха наречени „фабрика за убийства“, засега няма повдигнато друго обвинение срещу групата. Очакват се експертизи на намереното оръжие, което би могло да насочи следователите и към други престъпни действия на групата. Серията на намерените при покушенията на Поли Пантев и Георги Пехливанов гранатомети съвпадали с открити в арсенала на бившите барети. От МВР твърдят, че в Института по криминалистика се правят сравнителни анализи на остатъци от взрива при атентата срещу Илия Павлов през 1997 г. и други неразкрити случаи и намерения експлозив при обиска в село Горна Малина.

Засега има само съмнения кой би могъл да бъде поръчителят на атентата срещу Алексей Петров. Скандалите в Съюза на бившите барети между двамата, заплахите на бай Добри срещу Петров едва ли са основателна причина за убийство. Шефът на „Спартак“ със сигурност е знаел за изблиците на бившия си колега, както и за заплахите. По-скоро групата на Николай Добрев е била наета от някого да свърши „мократа поръчка“ срещу пари и в това той е видял и възможност да си отмъсти на Алексей Петров. Шефът на „Спартак“ определено има различни бизнес интереси и конфликти и поръчителят за покушението трябва да се търси там.

Защо „Възраждане“ смениха курса към Борисов

Липсата на комуникация ли е причината само за часове клуб „Възраждане“ да обърне позицията си към главния секретар? Васил Божков е сред основните фигури в бизнес клуба, който обикновено се изказва в подкрепа на своите членове. В друга своя декларация преди сделката с „Булгартабак“ „Възраждане“ поискаха подобряване на офертите на кандидатите, което отново беше срещу позицията на правителството и съвпадаше с интереса на хората на Михаил Чорни.

Първоначалната реакция на „Възраждане“ вероятно бързо е била преосмислена от управителното тяло на бизнес клуба. Ако не беше оттеглена, декларацията със сигурност щеше да доведе до личен сблъсък с най-силния играч в отбора на правителството – Бойко Борисов. Около 16 часа в МВР беше забелязан да влиза лидерът на ДПС Ахмед Доган. Същия следобед, премиерът пък се е срещал с американския посланик заедно с Бойко Борисов. Генералът се е виждал със Сакскобургготски и предния ден. Не е ясно дали има връзка между всички тези срещи, но е вероятно темата Васил Божков да е споменавана на тях.

Самите членове на „Възраждане“ са се усетили, че директната защита на шефа на „Нове холдинг“ ги вкарва в друг контекст и в битка, която не е тяхна. Най-вероятно те са получили и доказателства от главния секретар на МВР, че арестуваните барети наистина са охранявали Божков. По всичко личи, че Бойко Борисов има още данни, но изчаква, за да извади нови подробности за дейността на групата на бай Добри,

   vlastta.bg

Facebook Comments Box
Продължете четенето
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Популярни