Connect with us

България

Би Би Си показа мезонет за 13.5 млн. паунда на „криптокралицата“ Ружа Игнатова

Публикувана

на

Горките мъже вървяха след нея, натоварени като магарета и едва си поемаха дъх – всеки носеше по 20 чанти.“ Така описва прибирането на Ружа Игнатова от обиколка по скъпи бутици и българските  телохранители в луксозния ѝапартамент бивш портиер на сградага в елитния лондонски квартал „Кенсингтън“.

Малко по-късно портиерът успява да види вътрешността на апартамента ѝ, който се простира на 640 кв. м.

„Имаше картина на Анди Уорхол в шкафа си и това разби сърцето ми, защото съм завършил колеж по изкуства“, казва бившият полицай, цитиран от BBC.

Друга картина на Уорхол била закачена над камината. Отляво на дивана имало картина на Майкъл Моебиус, представяща кралица Елизабет II, надула балонче от дъвка. Сп. „Private Eye“ оценява творбите на изкуството в мезонета на 500 хиляди паунда. Портиерът се замислил дали Игнатова не харчи парите си целенасочено за предмети, които лесно може да премести, за да не бъдат иззети.

С тази случка от 2016 г. започва и поредното разследване на Би Би Си за безследно изчезналата „криптокралица“ д-р Ружа, установило, че през фирма на офшорната зона на остров Гърнси българката притежава жилище за почти 14 млн. паунда в британската столица.

Публикацията на подкаста „Изчезналата криптокралица“ (The Missing Cryptoqueen) този път е част и от разкрития по Досиетата „Пандора“ – огромен масив данни за това кой стои зад фирми, рагистрирани в офшорни зони с прикрити собственици. Авторите на подкаста обещават още серии през 2022 г.

Авторите описват, че именно от делото на Брайденбах се е разбрало за апартамента с четири спални и басейн с подвижен покрив в сградата, известна като „Абътс хаус“. Публикацията е илюстрирана със снимки вна вътрешността от имотната агенция „Найт Франк“, на една от които дори се вижда декоративна порцеланова чиния с образа на Ружа Игнатова.

Според разказ на очевидец в жилището с площ от 650 кв м. е било пълно не само с покупки от Jimmy Choo, Laboutin, Prada, и Calvin Klein, но и с картини на Анди Уорхол и Майкъл Мьобиус. По-късно се разбира и от коя точно лондонска галерия са купувани произведения за стотици хиляди паунда, като се повдига въпроса дали Игнатова умишлено не е влагала пари в бижута, ценни вещи и картини, които лесно и бързо могат да се изнесат, за да не бъдат конфискувани.

Но не това е най-важното от днешната публикация. Ключовото е разкритието, че Ружа Игнатова е притежавала имот на британска територия с помощта на фирмата за офшорни услуги Aquitaine Group. Британското разследване срещу българката беше прекратено през септември 2019 г. с обяснение, че „не бяха установени каквито и да е активи на OneCoin в Обединеното кралство“.

Два месеца по-късно в друго дело излиза името на компанията Abbots House Penthouse Limited на остров Гърнси. Американската правна кантора Locke Lord с офис в Лондон забелязва нещо нередно за източника на превод от 20 милиона евро. Разследването води до нейния служител Марк Скот, срещу когото започва дело за пране на пари и в него се разбира, че фирми на Ружа Игнатова са давали парите за купуването на луксозния имот в „Кенсигтън“, раказва Би Би Си.

Тя рядко се е появявала в апартамента след 2016 г. – времето, когато изглежда се е канела за установи трайно присъствие в Лондон, тъй като е открила офис в скъпа сграда близо до Хайд парк в район, където се събират елитните кавратали Мейфеър, Найтсбридж и Виктория. За 36-я ѝ рожден ден е организирано пищно тържество в музей „Виктория и Албърт“.

На 25 октомври 2017 г. тя се качва на самолет на Ryanair от София за Атина и изчезва. Но през юли 2018 г. брат ѝ Константин, оглавил схемата за измами след нея, публикува селфи, направено в същия апартамент в „Кенсингтън“. Разследването установява, че в сградата е имало още едно по-малко жилище за 1.9 млн. паунда, в което е живеела охраната им. Името на Ружа Игнатова отново отсъства от имотните регистри във Великобритания, защото купувач е офшорната фирма от Гърнси.

Константин бе арестуван на 6 март 2019 г. на международното летище на Лос Анджелис и обвинен в заговор за измама. На лондонския адрес се е появявал и Франк Шнайдер, бивш ръководител на разузнавателна агенция в Люксембург, арестуван по искане на американските власти през април 2021 г. и очакващ решение през номври за екстрадирането му.

Би Би Си уточнява, че сложната схема от офшорни компании, регистрирани на адреса на Aquitaine Group, прави трудно доказването на това, че българката е била собственичката на луксозните имоти в Лондон. През 2019 г. властите в Гърнси и други офшорни зони, свързани с британската корона, заявиха, че ще направият публично достояние реалните собственици на регистрирани при тях фирми. Но това няма да се случи преди 2023 г.

От Locke Lord, използвана от д-р Ружа казват за сделките в „Абътс хаус“, казват, че OneCoin никога не е била сред клиентите им и не са знаели, че служителят им Марк Скот е работил за OneCoin до делото срещу него 2 години, след като той напуснал кантората.

Германският адвокат Мартин Брайденбах отхвърля обвиненията в пране на пари. Делото в Мюнстер се очаква да продължи до май 2022 г.

vlastta.bg

Facebook Comments Box
Продължете четенето
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Популярни