Златната ера на лондонското Сити започна изглежда, че ще завърши безславно. Задълбочават се опасенията, че финансовата му мощ, възникнала от дерегулацията при Маргарет Тачър през 1986 г. – известна като Големия взрив – постепенно ще изчезне с неотдавнашната вълна от съобщения, че някои бизнес лидери преместват операциите на компаниите си в ЕС, тъй като Великобритания навлиза в последния месец от преходен период за Брекзит, без изглед за сделка за финансови услуги.
Последната промяна дойде в понеделник сутринта, когато платформата за търговия на акции на London Stock Exchange Group Plc Turquoise Europe стартира на живо в Амстердам. Така борсата се присъедини към други места за търговия като Cboe Europe и Aquis Exchange Plc, които създават звена на континента като част от плановете им за Brexit без сделка, за разлика от края на 80-те години, когато Лондон стана мястото за търговия с акции.“Лондонското Сити бе хвърлено на лъвовете“, каза Аласдер Хейнс, главен изпълнителен директор на Aquis, добавяйки, че Великобритания може да загуби дори повече търговия с акции, отколкото очаква, ако гигантски американски мениджъри на активи като BlackRock Inc. решат да търгуват в Париж и Амстердам.
Променя се не само търговията с акции. Брюксел разочарова лондонските суап търговци миналата седмица, когато неговият пазарен регулатор заяви, че дериватите трябва да сменят собствениците си на базираните в ЕС платформи от януари. Това означава, че трилиони долари трансакции са изложени на риск да бъдат сключени извън Великобритания.