Connect with us

България

Безпрецедентен натиск върху прокурори от шефа на ГДБОП

Публикувана

на

Директорът на Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ в МВР Калин Стоянов е разследван за оказван натиск върху прокурорите по делото за пране на 53 млн. лв. от магистрала „Хемус“. Това обяви тази сутрин шефката на Софийската районна прокуратура Невена Зартова по време на брифинг, свикан по спешност. В 12 ч. днес по темата ще говори и ръководството на прокуратурата.

Историята за „безпрецедентния натиск“ върху наблюдаващите прокурори разказа говорителката на градската прокуратура Десислава Петрова. Тя разказа, че делото за „Хемус“, което се води от 3 ноември, има трима наблюдаващи прокурори и двама разследващи от ГДБОП. По инициатива на служителите на МВР бил обвинен за пране на пари и задържан Борислав Колев. В четвъртък на първа инстанция съдът му определи мярка за неотклонение „домашен арест“. Срокът за прокуратурата да протестира това и да настоява за по-тежка мярка още не е изтекъл.

Наблюдаващите прокурори били уведомени устно от разследващите, че обвиняемият иска да даде обяснения в присъствие на прокурор. В петък постъпило и искане от разследващите градската прокуратура да разпореди довеждането му на разпит в ГДБОП. Един от наблюдаващите прокурори (прокуратурата не съобщава имената им) отишъл в ГДБОП. Прокурорката там се информирала дали има писмена следа за искането на обвиняемия да дава обяснения и се оказало, че няма. 10 минути след нея дошъл и Колев с адвоката си. Защитникът заявил, че „има уверения, че Софийската градска прокуратура няма да протестира домашния арест, че поставят условия към наблюдаващия прокурор в замяна на обяснения, да се измени квалификацията на обвинението в по-лека, която би довела до освобождаване от наказателна отговорност, а през януари да му бъде разрешено да пътува в чужбина“.

Прокурорката отговорила, че подобни извънсъдебни договорки са в противоречие със закона. И обяснила, че ако обвиняемият съдейства и се стигне до съд и присъда, съдът ще прецени как това да е в негова полза, когато определя наказанието му.

След това Колев бил разпитан, а в протокола било отразено, че не желае да дава обяснение. Изявленията на адвоката за сделката не били протоколирани, макар прокурорката да настояла за това. Тя все пак подписала протокола, но той още не й е предоставен от разследващите полицаи.

Междувременно прокурорката информирала втория наблюдаващ и зам.-градски прокурор и те също отишли в ГДБОП. Било й казано, че директорът на ГДБОП Калин Стоянов иска да се срещне с нея и тя трябва да остане на място. Така Стоянов се срещнал с двамата наблюдаващи прокурори, зам.-градски прокурор, разследващите и опиративни работници.

„Калин Стоянов с неподходящ тон се е обърнал към наблюдаващия прокурор с реплики в смисъл, че тя слага край на разследването като отказва искането на защитата и че затова ще й бъде търсена отговорност“, разказа говорителката Петрова.

Тя допълни, че прокурорите са шокирани от тази ситуация и че никога не са имали такъв случай в практиката си. Затова е сезирана и Софийската районна прокуратура, която веднага е образувала разследване по случая. По него е предвиден и разпита на директора на ГДБОП.

Калин Стоянов оглави ГДБОП през май т.г., когато бе отстранен началникът на дирекцията Любомир Янев. Дотогава Калин Стоянов бе шеф на дирекция за агентите под прикритие.  Тази рокада бе само една от промените в сектора за сигурност по време на служебното правителство.

vlastta.bg

 

Facebook Comments Box
Продължете четенето
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Популярни