Connect with us

Свят

Без парад на Червения площад: Су-57 шпори облаците, руснаците пеят „День победы“ от терасата (Видео)

Публикувана

на

Тази година Русия и светът отбелязват 75 години от края на най-кървавия конфликт в човешката история – Втората световна война. Традиционно Кремъл провежда голям военен парад на 9 май, който този път няма да може да се състои в пълния си блясък. Армейски части няма да маршируват по Червения площад, ще липсва и моторизирана техника. Причината е опасността от Covid-19. Въпреки това дори коронавирусът не успя да отмени напълно шествието.

Президентът Владимир Путин поднесе цветя пред вечния огън край стените на Кремъл и направи обръщение към руските граждани. Всеки момент формации от най-добрите самолети на руските ВВС ще преминат над пустите улици на руската столица. Впечатляващото въздушно шоу над „призрачната“ Москва бе поверено на 75 бойни въздушни машини. Подобни аеропаради са организирани и в други големи руски градове.

В небето над руската столица прелетяха най-новите стелт изтребители от 5-о поколение  – Су-57. Впечатление направиха и елитните групи „Руски витязи“ на фронтови изтребители от поколение 4++ Су-30СМ и „Стрижите“ на леки изтребители МиГ-29.

Бомбардировачите Ту-95 и Ту-160, както модерните хеликоптери Ка-52 също прелетяха над главите на московчани.

На реактивният щурмовик Су-25, с който разполага и България, бе поверена отговорната задача да нарисуват с дим руския трикольор. Повече за това какви самолети са участвали в парада и какво могат те може да прочетете в специална от нас статия, която може да очаквате след края на авио шоуто.

На 16 април руският президент Владимир Путин обяви, че поради разпространението на новия коронавирус отлага всички публични събития, включително традиционния Деветомайски парад на Червения площад. Това президентът обяви на среща с постоянни членове на Съвета за сигурност на Руската федерация.

А парадът трябваше да отбележи 75-годишнината от победата във Великата Отечествена война.

Путин предложи руснаците да гледат старите семейни фотоалбуми заедно с децата си, като им казват какво са чули за войната от родителите, бабите и дядовците си и да пеят песни, например,“ „Ден на победата“, “ Землянка“ и „Катюша „.

На 30 април на среща с доброволци чрез видеоконферентна връзка Владимир Путин обеща да помисли не дали, а как да се включи в доброволческата акция – покана към руснаците да излязат на балконите си на 9 май и да изпеят песента Ден на победата (День победы). „Ще го направя с удоволствие, просто трябва да изберем формата на моето участие“, отговори преди няколко дни Путин на поканата на доброволците.

Какво щяхме да видим на парада на Червения площад , но няма

Общо 15 хиляди военни и 375 единици сухопътна и авиационна техника трябваше да минат през Червения площад. Миналата година в Парада на победата взеха участие около 13 хиляди военни, участваха повече от 130 единици модерно оръжие и военна техника – наземна и авиационна. На парада за първи път тази година щяха да бъдат показани най-новите модели зенитно-ракетни системи за противовъздушна отбрана, крайбрежни ракетни системи, танкове и бойни машини на пехотата.

Покана да се включат в парада беше отправена към военни подразделения от 20 държави, като много от тях – главно от страни от ОНД, бяха потвърдили участието си. Но гвоздеят на програмата щяха да са ветераните от Втората световна война от всички съставни части на Руската федерация. За тях дори беше подготвена специална четиридневна ваканционна програма. Парадът беше замислен да пресъздаде военната атмосфера от преди 75 години – облечени в униформи от онова време мъже, танкове Т-34 – всички щяха да преминат по Червения площад.

„Атмосферата на победната 1945 г. ще бъде пресъздадена от 10 военни подразделения, както и от батальона на известния Т-34 и самоходната артилерийска установка СУ-100“, разкри преди време министърът на отбраната Сергей Шойгу.

Русия покани за участие в парада и празненствата в Москва военни контингенти и на страните от бившия СССР.

Кои чуждестранни гости бяха поканени

За честванията и за военния парад в Москва трябваше да пристигнат голям брой представителни чуждестранни делегации и държавни лидери. Но тържествата в Русия по случай 75-годишнината от края на Втората световна война поставиха западните лидери пред дилема дали изобщо да отидат – и ако лично не се отзоват – кого да изпратят.

Това е така, защото САЩ, Великобритания и Франция от една страна и Русия от друга могат да се поздравят (и през годините са го правили) като съюзници от Втората световна война и да си спомнят за споделената военна слава, както и за бившите врагове, да се замислят в момент на помирение. Но в съвременната глобална политика те ако не врагове, са в различни лагери. Това (на)прави ситуацията по-сложна.

Русия изпрати покани до президента на САЩ Доналд Тръмп, германския канцлер Ангела Меркел, британския премиер Борис Джонсън, председателя на Държавния съвет на КНДР Ким Чен Ун, лидерите на страните от ОНД и ШОС*, европейски държавни и правителствени ръководители. Сред тези, които бяха потвърдили участието си в празненствата, са лидерите на Индия, Куба, Франция, Чехия, Венецуела, Беларус, Армения, България и Сърбия.

 

Facebook Comments Box
Продължете четенето
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Advertisement

Facebook

Календар

април 2024
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
Advertisement

Популярни