Connect with us

България

„АЛФА РИСЪРЧ“: Слави и Мая губят драстично избирателите си

Публикувана

на

Силно колебание сред избирателите на „Има такъв народ“ и „Изправи се БГ! Ние идваме“ е отчетено в последното проучване на „Алфа Рисърч“, чиито данни бяха обявени в „Референдум“ по БНТ.

Изследването показва, че 57,9% от респондентите, които са гласували за ИТН на 11 юли, казват, че са готови да повторят вота си и на предсрочните избори през ноември – т.е. почти половината от гласувалите за партията на Слави Трифонов имат колебания дали да повторят вота си след 2 месеца.

56% е този показател при гласувалите за „Изправи се“.

За сметка на това при партиите с утвърдени национални структури като ГЕРБ и БСП резултатът е над 86%, при ДПС – 82,5%, а при избирателите на „Демократична България“ – 78,5%.

27,3% от хората са казали, че на 14 ноември няма да гласуват на парламентарните избори, а малко над 6 на сто възнамеряват този път да упражнят правото си на глас, макар че не са го направили на 11 юли.

От представянето на данните в „Референдум“ не стана ясно кога и по какъв метод е проведено проучването на „Алфа рисърч“.

Излседването показва още, че икономиката и доходите са основният източник на притеснение за анкетираните граждани през следващите месеци (42%). Невъзможността да се състави правителство и политическата нестабилност се нареждат на второ място с 31,6%. За 24,5% от респондентите състоянието на здравната система е това, което най-силно ги притеснява.

Близо 86% одобрение сред участниците в изследването на „Алфа рисърч“ има приемането на актуализацията на Бюджет 2021 от 46 Народно събрание. Само 8,5% от запитаните казват, че не одобряват промените в бюджета.

Мнозинство от гражданите (56,1%) са съгласни и с изваждането на Бюрото за защита от контрола на главния прокурор към Министерството на правосъдието.

По-голямо е разделението по въпроса дали да бъдат закрити специализираните съдилища. Отново превес имат хората, които одобряват тази реформа – 44,8%, а 35,4% са против. Почти 20 на сто от запитатните са без мнение по тази тема.

На въпроса „Според вас ще работи ли по-добре следващият парламент, ако в него влезе нов политически проект около служебните министри?“, 29,3% отговарят позитивно. 19,8% от запитаните смятат, че това ще увеличи още повече разногласията между партиите на протеста. Мнозинството от 50,9% отговарят, че не могат да преценят какъв би бил ефектът от поява на нова група около Кирил Петков.

vlastta.bg

Facebook Comments Box
Advertisement

Facebook

Календар

януари 2026
ПВСЧПСН
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Advertisement

Популярни