Connect with us

Свят

50 години по-късно: Първият човек на Луната и „изстрелването“

Публикувана

на

На 16 юли се навършват 50 години от историческия полет към Луната, който направи от Нил Армстронг и Бъз Олдрин първите хора стъпили на твърда почва извън Земята. И всичко това благодарение на най-могъщия космически кораб, който е бил построяван някога. Тези кадри от подземията на NASA показват как са построили Аполо 11 и как са го изстреляли.

Тогава това е било най-важното пътуване в човешката история, пътуване, което е постигнало считаното за невъзможнo. Одисеята започва много години преди самото изстрелване и променя напълно разбирането ни за света.

„Изстрелването“

След края на мисията до Луната и завръщането на астронавтите от „Аполо 11“ на Земята Бъз Олдрин казва на Нийл Армстронг: „Нийл, изпуснахме цялото събитие“.

Между 750 000 и 1 милион души, най-многобройната тълпа, събирала се някога за изстрелването на космически полет, прииждат в Кейп Кенеди, щата Флорида, в дните преди сряда, 16 юли 1969 г.

В навечерието на събитието близо хиляда полицаи и служители на бреговата охрана имат тежката задача да регулират потока от 350 000 коли и лодки, стичащи се по шосетата и водните пътища. Един предприемчив автоинспектор наема от производителите на портокали трикилометрова крайпътна ивица и започва да таксува по два долара на човек за право на гледане. Друг хитрец пък продава срещу 1,50 долара сертификати за присъствие, принтирани върху фалшив пергамент с шрифт, наподобяващ староанглийския, а за още 2,95 клиентите получават имитация на „космическата химикалка“.

Масовите събирания около стадионите преди футболен мач не могат да се сравнят с летния фестивал, предхождащ изстрелването на първия полет до Луната. Зяпачи със слънчеви очила, обути с бермуди или само по бански, запалили скарите си за барбекю още отрано, отворили хладилни чанти с бира и газирани напитки, надзъртащи през бинокли и телескопи, нагласящи обективите и стативите на камерите си – тълпите изпълват всяка ивичка пясък, всеки замърсен с нефт кей, всяко вмирисано на риба пристанче.

Измъчвано от жегата ‒ 32 градуса в десет часа сутринта, изпонахапано от комари, все още раздразнено от задръстванията и таксите за добри места, огромното стълпотворение от хора чака търпеливо чудовищно голямата ракета „Сатурн V“ да изстреля „Аполо 11“ към Луната.

В лагуната Банана Ривър, на осем километра южно от космодрума, всевъзможни лодки задръстват водния път. Компании като „Груман Еъркрафт“ са наели по-големите яхти за деня, за да осигурят на служителите си възможност да наблюдават резултата от дългогодишните си усилия. На борда на голямата моторница „Грейпфрут II“ заможният производител на цитрусови плодове Джордж Лайър от Орхид Айлънд, Флорида, подхвърля закачливо грейпфрути на случайни минувачи. Близо до брега две малки афроамериканчета са седнали в прогнила лодка с весла и спокойно наблюдават суматохата, прогонила всичката риба.

На борда на голяма моторна яхта, притежание на „Норт Американ Авиейшън“ ‒ компанията, построила командния модул на „Аполо“, Джанет Армстронг, съпругата на командира на „Аполо 11“, и двете им момчета – 12-годишният Рик и шестгодишният Марк, стоят и нервно чакат изстрелването. Колегата астронавт Дейв Скот – партньорът на Нийл от полета на „Джемини VIII“ през 1966 г. ‒ е уредил местата им „в ложата“, както се изразява Джанет.

Над главите им хеликоптери неуморно превозват групи високопоставени лица към запазени скамейки в най-близките трибуни за наблюдение, на около пет километра от стартовата площадка. Около една трета от двайсетте хиляди поканени от НАСА специални гости присъстват на събитието, включително и няколкостотин чуждестранни министри, министри на науката, военни аташета и представители на авиацията, както и 19 губернатори на САЩ, 40 кметове и няколкостотин високопоставени представители на американския бизнес и индустрия. Половината членове на Конгреса също са дошли, както и двама съдии от Върховния съд.

Вицепрезидентът Спиро Т. Агню е заел мястото си на трибуните, а президентът Ричард М. Никсън наблюдава събитието на телевизора в Овалния кабинет. Първоначално Белият дом предвижда за вечерта преди излитането Никсън да вечеря с астронавтите от „Аполо 11“, но този план се проваля, след като пресата цитира изявление на д-р Чарлз Бери, главния лекар на астронавтите, в което той предупреждава, че винаги съществува опасност президентът неволно да ги зарази с настинка в начален стадий. Армстронг, Олдрин и третият член на екипажа им, Майк Колинс, намират притесненията на доктора за абсурдни – в крайна сметка 20-30 души ‒ секретари, специалисти по скафандрите и на симулаторите – са ежедневно в контакт с тях. Летелият с „Аполо 8“ Франк Борман, когото НАСА назначава за специален консултант на Никсън по космическите полети, обявява изявлението на Бери за „напълно абсурдно“ и „адски глупаво“, но не настоява за повторна промяна в плановете, „защото, ако някой кихне на Луната, ще обвинят президента“.

Две хиляди акредитирани репортери наблюдават изстрелването от пресцентъра на Космическия център „Кенеди“. Осемстотин и дванайсет от тях са дошли от други държави, а само японските представители са сто и единайсет. Дванайсет журналисти идват от Съветския блок: седем от Чехословакия, трима от Югославия и двама от Румъния. Кацането на Луната е събитие, засягащо целия свят, и почти всички го поставят над политиката…

Химикалка, която може да пише при нулева гравитация и други екстремни условия, създадена от компанията „ Фишър Спейспен Ко.“ през 1965 г. – б. пр.

Едва 8 години преди 16 юли 1969 година и месец след 12 Април 1961 година, когато руснаците изпращат Юрий Гагарин в космоса, Кенеди обявява план за покоряването на Луната.

Американците успяват да бият руснаците в космическата война и стъпват преди тях на спътника на Земята.

От тогава до ден днешен едва 12 души са успели да стъпят на Луната, като за последно човек е бил там през 1972г.

vlastta.bg

Facebook Comments Box
Продължете четенето
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Популярни