Connect with us

България

Вътрешният министър: Да се създадат антитерористични центрове

Публикувана

на

Трябва да бъдат създадени антитерористични центрове, в които възможно най-бързо да се получава и обработва информацията и действията между институциите да бъдат координирани. Това съобщи министърът на вътрешните работи Младен Маринов по случая със задържания 16-годишен ученик в Пловдив, който подготвял терористичен акт.

Маринов каза, че идеята за тези центрове е обсъждана с главния прокурор Сотир Цацаров, заместника му Иван Гешев и на ниво Министерски съвет. Министърът припомни, че и в момента действа Национален контратерористичен център, който работи в структурата на Държавната агенция „Национална сигурност“ (ДАНС) и е точката за контакт с външните партньори.

Според Маринов обаче има промяна на обстановката, а това налага и промяна в организацията на институциите, ангажирани с борбата с тероризма.

На въпрос дали е имало други случаи, подобни на този в Пловдив, Младен Маринов заяви, че в интерес на работата е добре те да не стават обществено достояние.

„Аз не бих искал това дете да влиза в обществения фокус. По този начин ние го лишаваме от възможността то да се адаптира в която и да е друга среда. С това дете трябва да се работи в посока то да се изведе от тази среда, в която е влязло“, каза министърът, цитиран от „Фокус“.

Той обясни, че непрекъснато трябва се провежда информационна кампания сред учениците. „Това не е работа само на МВР. Трябва да залегне в Закона за тероризма. Там има изписани мерки, които всяка институция трябва да изпълнява“, допълни Маринов.

Инспектори от детска педагогическа стая започват от днес работа с 16-годишното момче от Пловдив, разследвано за тероризъм, защото е общувало с вербовчик от „Ислямска държава“.

Психологът Младен Владимиров коментира пред БНР, че отделянето от семейството, за което настояват от прокуратурата, „няма да има добър резултат върху детето“ и призова психолозите „да бъдат по-щадящи“.

Според експерти психолози, когато момчето се върне на училище с етикет на „жертва“ или „терорист“, рискува да бъде отхвърлено от съучениците си или превърнато в герой от по-проблемните деца. Заради това е по-добре самоличността му да не става публично достояние.

vlastta.bg

Facebook Comments Box
Продължете четенето
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Advertisement

Facebook

Календар

април 2024
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
Advertisement

Популярни