България
Доминик Мърфи-приятелят на България
Публикувана
преди 6 годинина
От
Ива ОприковаНа днешната дата през 1915 година дипломатическите отношения между България и САЩ се развиват на по-високо ниво. Консулска служба на САЩ в София се трансформира в Генерално консулство. За генерален консул е назначаван Доминик Мърфи. В България са го наричали Дядо Мърфи!
Преди това Консулската служба на САЩ в София е открита на 12 януари 1912 г. и се отчита пред генералния консул в Букурещ. Първият служител в американското консулство в България е български поданик – Асен Кермекчиев. Той е бизнесмен, лекар и журналист, който работи за американското правителство дори по времето, когато участва в Балканската война.
Доминик Мърфи работи в унисон с българския интерес. Той е приятел на България. Не скрива симпатиите си към страната ни и се стреми да съдейства за най-радикалното разрешаване на българския национален въпрос. Участва в сключването на Солунското примирие през септ. 1918 г. и в подготовката на Парижката мирна конференция.
На 26 февруари 1919 г. Мърфи се подписва и под меморандума на Джеймс Баучер до американския президент и английското правителство за разрешаването на македонския въпрос.
За съжаление, сега за този ПРИЯТЕЛ на България знаят малцина. На името му има малка уличка в София, зад Музикалната академия… Дали е достатъчно ПЕСТЕЛИВО изписаното – улица „Мърфи“?
vlastta.bg