Connect with us

България

COVID 19 у нас: 24 заразени за денонощието

Публикувана

на

Новите регистрирани случаи на заразени с коронавирус у нас през последното денонощие са 24. Това е с 51 души по-малко от вчера. Така тенденцията за рекордните над 100 регистрирани за 24 часа, която се открои в предишни дни, се променя.

 

Направени са 1 409 теста, сочат официалните данни на Единния информационен портал. Общият брой на регистрираните с коронавирус досега у нас сега е 3290 души, а починалите до момента са 174. Общо 244 души са настанените в болница в момента, а 15 в интензивни отделения. Двама пациенти са издъхнали вчера, други седем са се излекували. Излекуваните са със 7 повече за изминалите 24 часа.

От днес влиза в сила удължаването на извънредната епидемична обстановка, което ще важи до 30 юни. Oт днес обаче отварят врати нощните заведения, след като здравният министър Кирил Ананиев коригира заповедта си те също да заработят чак от 1 юли.

Европейски държави облекчават мерките

Междувременно властите в редица европейски държави облекчават ограничителните мерки, въведени във връзка с пандемията от Covid-19.

Швейцария отваря границите си за европейски граждани от страните в Шенген. В списъка на рисковите държави обаче за момента остават тези, които не са част от зоната за свободно движение като България, Хърватия и Румъния, а също така и Великобритания.

Германия отменя всички гранични ограничения. Отменят се и предупрежденията за пътуване в 29 европейски държави.

От днес в Италия на практика се отменя карантината, наложена на 10 март. Властите разрешават например отново да бъдат отворени театрите и кината, децата да заминат за летни лагери, да започнат работа СПА- комплексите.

Гражданите на Чехия могат да се движат свободно в страните от Евросъюза, без да е необходимо при завръщането си да бъдат под двуседмична карантина и да предоставят данни за отрицателен тест за коронавирус. Необходимостта от такива данни се запазва само за идващите от Португалия, Швеция и част от Полша, където епидемиологичната ситуация за момента остава сериозна.

Финландия и Норвегия отменят ограниченията за пътуване в страните в Северна Европа. Финландските власти освен това запазват забраната само за Швеция, а разрешават пътуванията и до балтийските държави.

Правителството на Нидерландия разрешава пътуванията с цел туризъм до 16 европейски държави.

Властите в Молдова отменят забраната за международните полети като част за облекчаване на мерките срещу коронавируса. Първите самолети ще бъдат по линията Кишинев-Минск. В страната подновяват работа хотели и ресторанти.

В Грузия се възобновяват вътрешният туризъм и пътуванията с влак.

„Пикът на инфекцията беше в третата част на април. Сега има нова вълна на вируса. Мерките дадоха резултат – днес заразените са само 24 души“, обяви директорът на Центъра по заразни и паразитни болести и член на Националния оперативен щаб проф. Тодор Кантарджиев по bTV.

„Няма да има масово заразяване през лятото, докато ги има РЗИ и Щабът. В момента няма бум на заразените в София. Няма да допуснем кривата на заразата да тръгне нагоре“, категоричен бе той.

Кантарджиев посочи и каква е силата на вируса сега.

„От тази седмица имаме индекс на предаване 1.2, което значи, че 10 души заразяват 12. Това се дължи на неспазването на мерките в някои райони на страната, където хората се събират. Така се стигна да имаме около 100 случая в последните дни на миналата седмица от клъстерите в Северна България в област Шумен и от Южна България в област Смолян. Причината е неспазване на противоепидемични мерки – главно на религиозни празници, уточни експертът, като посочи за пример Шумен, визирайки Рамазан Байрям.

Кантардиев посочи, че медицинските данни от последните седмици, оповестени от СЗО, сочат, че хората, които са без симптоми и с леки симптоми заразяват много трудно.

„Второто изследване от Германия доказа, че заразяването, когато става с много голямо количество вирус, е с по-тежка проявата на инфекцията“, допълни той.

Кантарджиев обясни, че хората без симптоми трудно могат да са супер разпръсквачи на вируса, но други с леки прояви на заболяването като хрема, лека кашлица и не висока температура могат да заразят много хора.

Мащабното изследване в Пловдив, чиито резултати ще бъдат съобщени днес, показва, че само за около 1% от населението на страната има данни за контакт, 2.5-3% е за медицинския персонал, а тези които доброволно са си направили тестове са около 3%, съобщи още Кантарджиев.

По думите му, при тази инфекция става ясно, че водещ е клетъчният имунитет, а не този свързан с антитела, който е при други вирусни и бактериални инфекции и това прави коронавирусната инфекция по-различна от другите. Такъв е случаят с туберколоза. Според Кантарджиев, това не се дължи на специфично лечение, нито на БЦЖ ваксината, а на хигиенните мерки, които хората са започнали да спазват.

Във връзка с фалшиво отрицателните тестове, той обясни, че това означава, че човекът има вируса, но или материалът не е бил взет добре, или вирусът е бил в малко количество и не се е доказал. Всеки тест има своите граници на чувствителност и специфичност.

„PSR теста доказва 98 болни от 100. Няма тест, който да е на 100%, винаги има чувствителност“, каза проф. Кантарджиев.

„Най-важното е заразените хора в големи колективи да бъде направено тестване сред контактните лица. Хване ли се първият случай, изолират ли се контактните лица, няма страшно – предприятието няма да затвори“, коментира още проф. Кантарджиев.

По отношение на детските градини той подчерта, че е много важен филтърът. Да не се допускат хора с висока температура и кашлица.

Важен е филтърът в детските градини. Да не се допускат хора с хрема, болки в гърлото, кашлица и температура. Културните хора трябва да ограничат контактите на закрито и да си мият ръцете“, каза още Кантарджиев и припомни трите „Д“-а в борбата срещу коронавируса:  дисциплина, дистанция и дезинфекция.

vlastta.bg

Facebook Comments Box
Продължете четенето
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Популярни